Suroviny: cukor zdražel kvôli dopytu aj po alkohole

LONDÝN – Svetové ceny cukru prekonali štvorročný rekord pri rastúcom dopyte po alkohole.

Náklady dosiahli vrchol v čase tlaku na trh v dôsledku globálnej energetickej krízy. Poprední svetoví výrobcovia kvôli tomu premieňajú viac cukrovej trstiny na etanol, ktorý môže slúžiť ako biopalivá pre autá vo forme zmesi s benzínom alebo naftou.

Podľa prepočtov agentúry futures na biely cukor na burze ICE zdraželi o 1,2 percenta a celkovo od začiatku roka zdraželi o 22 percent. Prudký nárast sa navyše začal v auguste, keď sa ukázalo, že mrazy v Brazílii, ktorá je najväčším exportérom, riskujú podkopanie výroby a dodávok surovín. „Domáci trh s etanolom a medzinárodný trh s cukrom bojujú o brazílsku trstinu,“ povedal Andy Duff, vedúci juhoamerického výskumu potravín a agrobiznisu v Rabobank.

Druhý najväčší exportér, India, plánuje, že do roku 2025 bude etanol tvoriť 20 percent palivových zmesí pre autá. Takáto stratégia, píše Bloomberg, riskuje, že v budúcom roku povedie k poklesu produkcie rafinovaného cukru.

India aj Brazília budú nútené v nasledujúcich 12 mesiacoch vyrábať viac etanolu z cukrovej trstiny kvôli vyšším cenám palív, uviedol analytik Group Sopex John Stansfield. To podľa neho prispeje k ďalšiemu rastu cien cukru.