Analytici Nomury predpovedajú znehodnotenie eura voči americkému doláru na 0,9

TOKIO – Nomura predáva euro voči doláru od začiatku apríla, keď bol kurz nad 1,08.

Euro by mohlo v nadchádzajúcich mesiacoch klesnúť na 90 centov po tom, čo v utorok kleslo blízko parity s americkým dolárom v dôsledku energetických obáv a rizika recesie v Európe, uviedol Jordan Rochester z Nomura International.

Menový stratég v správe zverejnenej v utorok uviedol, že sa domnieva, že euro by mohlo v nadchádzajúcich mesiacoch klesnúť na 90 amerických centov, čo je jeho najslabší výkon od roku 2002, ak sa po údržbe plynovodu Nord Stream 1 neobnoví prevádzka.

„Vzhľadom na to, že dovozcovia plynu stimulujú zvyšovanie cien a zásobníky plynu ešte nedosiahli cieľové úrovne (80 % pred zimou), domnievame sa, že do konca augusta je pravdepodobné ďalšie zvýšenie na 0,95,“ poznamenal expert.

Ak negatívne podmienky pretrvávajú, je pravdepodobný ďalší pokles na 0,90.

Komentáre Rochesteru prišli po tom, čo eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová zopakovala riziko prideľovania plynu.

Rochester varoval, že zatváranie krátkych pozícií v eurách a dolároch by mohlo predstavovať riziko rýchlej korekcie smerom nahor, ak Rusko po údržbe obnoví prevádzku ropovodu.

Nomura predáva euro voči doláru od začiatku apríla, keď bol kurz nad 1,08.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.