Súd nad “ruským agentom” Paulom Manafortom

Federálny okresný súd štátu Virgínia nad “ruským agentom” Paulom  Manafortom je tesne pred koncom.  Paul Manafort je jedným z hlavných obžalovaných v prípade možného tajnej dohody volebného štábu Donalda Trumpa s Kremľom.

Bol to špeciálny prokurátor Robert Muller, ktorý vyšetroval tento prípad. Ale súdiť ho nebudú za sprisahanie, ale za podvody s bankami a daňové úniky. Paul Manaforte je jedným zo známych, skúsených a úspešných washingtonských politických stratégov a lobistov. Medzi jeho klientmi sú také postavy ako vodca angolských povstalcov Jonas Savimbi, filipínsky prezident Ferdinand Marcos a zaisrkśy diktátor Mobutu Sese Secu. Pred 14 rokmi pridal do zoznamu svojich , bývalého premiéraUkrainy  (2002-2005 a 2006-2007)Viktor Janukovyač, ktorý prehral prezidentskému kandidátovi “oranžovej revolúcie” Viktorovi Juščenkovi v až treťom kole prezidentských volieb.

Manafort začal pracovať pre Janukovyča po voľbách. Spočiatku bol konzultantom ukrajinského oligarchu, politického spojenca Janukovyča Rinat Achmetov. Existujú však aj ďalšie informácie: Manafort údajne prišiel do Donecka v decembri 2004, medzi druhým a tretím kolom, ale nemohol nič robiť. V lete 2005 sa v Karlových Varoch stretli Manafort a Janukovyč.

Manafort a jeho spoločníci vyplnil medzeru uvoľnenú po vyhnaní z Kyjeva ruských politických technológov, s ktorých prácou nebol Janukovyč spokojný. V marci 2006, Strana regiónov v čele s Janukovyčom vyhrali parlamentné voľby, a Janukovyč sa vrátil na politickú scénu. Vo výhre mal nepochybný prínos Manafortu a jeho tím. Za zásluhu Manaforta sa považuje najmä radikálne zmenený štýl predvolebných televíznych reklám. Ak kedysi Janukovyč vyzeral ako vodca strany zo starej školy, potom s príchodom Manaforta boli klipy plné svetla, slnka a zelene, a on sa široko usmieval, obklopený radostnými krajanmi všetkých vekových a sociálnych skupín. V januári 2010 zvyhral v druhom kole  Janukovyč prezidentské voľby. Kandidátka za opozíciu Julia Tymošenková stratila 3,48 percenta.  Jeho služby boli veľkoryso platené. Jeho ukrajinské platby ho nakoniec zničili.

V marci 2016 viedol Paul Manafortt volebný štáb  Donalda Trumpa. A v auguste sa v Kyjeve našlo “čierne účtovníctvo” Strany regiónov. Pri položke “Manafort” bola suma – 12,7 milióna dolárov. A hoci to nebolo jasné, či dostal peniaze zo volebnej kampane Trumpa, musel odísť: okrem nepriamych obvinenia z možných daňových únikov, bola nepríjemná okolnosť a jeho blízkosť k chránencom Kremľa na Ukrajine.

 

Špeciálny prokurátor Müller využil najširší mandát, ktorý mu umožňuje vyšetrovať záležitosti, ktoré sa priamo netýkajú Ruska. Nariadil svojim vyšetrovateľom kontrolovať financie Manafort, požiadalo o pomoc daňové služby a správy ministerstva financií týkajúcej sa finančnej kriminality Komisie, povolaným svedčiť svoje daňové účtovné a bankové úradníkmi zapojené do svojich účtov. Z New Yorku požiadal o prípad machinácie Manafortu s nehnuteľnosťami.

V skorých ranných hodinách 26. júla 2017 prišli zástupcovia FBI do domu Manaforta s povolením na prehliadku. Informácie získané počasprehliadky a od svedkov boli dostatočné na 12 bodov obžaloby. Muller neskôr pridal ďalšie štyri.

Prezident na obranu Manaforta

O dva týždne neskôr, 10. augusta 2017, sa prezident Trumpa opýtali, čo si myslí o žalobe na Manaforta. Manafort v čele volebnej komisie Trump od 19. marca do 29. augusta – to je takmer päť mesiacov. Svedok s pochybnou reputáciou je podľa amerických médií Rick Gates. Podstatné svedecto poskytla účtová firma Cindy Laporta. Priznala, že  vypočítala dane Manaforta na základe nepravdivých informácií, čo je rovné trestému činu.

 

Realitná clona

Vo všeobecnosti systém daňových únikov nebol ničím zvláštny. Ukrajinské peniaze prišli na účty offshore spoločností. Niektoré z nich boli prevedené do amerických bánk na pokrytie bežných výdavkov  Manafort av skrytej podobe. Typickou technikou bolo to, že ukrajinské peniaze deklarované ako pôžičiky, ktoré sú zdanené v nižšej miere. Jedným zo spôsobov prania špinavých peňazí boli realitné transakcie. Odborníci tvrdia, že táto schéma je veľmi populárna medzi majiteľmi špinavých peňazí . Šud skúmal väzby Manaforta s ruským miliardárom Olegom Deripaskom. Podľa konštrukcie to znamenalo väzbu Manaforta na Kremeľ.

Ďalšou postavou prípadu je Christine Davis, prezývaná Manhattan Madame, viedla elitnú eskortnú službu. Jej klientmi boli guvernér štátu New York, Elliot Spitzer, futbalista David Beckham, hráč baseballu Alex Rodriguez a ďalší slávni ľudia. Bola zatknutá v marci 2008 a strávila štyri mesiace vo väzení na ostrove Rickers za organizovanie prostitúcie. V roku 2010 sa vyhlásila za liberála a zúčastnila sa kandidatúry vo voľbách guvernéra New Yorku. Jej predvolebnou platformou bola legalizácia prostitúcie, marihuany a manželstva rovnakého pohlavia. Hlavným poradcom Davisove bol Roger Stone.

Neregistroval sa ako agent

Paul Manafort, bez ohľadu na výsledok tohto procesu, v septembri, sa objaví pred iným súdom, vo Washingtone, na základe obvinenia zo “sprisahania za účelom spáchania podvodu voči Spojeným štátom klamu”. Malo vy sa to týkať a jeho lobovanie v prospech Janukovyčovej vlády, bez toho, aby sa riadne zaregistroval ako cudzieho agenta, a z prania špinavých peňazí. Jeho asistent Konstantin Kilimnik s dvojitým občianstvom, ruským a ukrajinským, je obvinený zo sprisahania s cieľom marenia výkonu úradného rozhodnutia: podľ. Kilimnik je však mimo dosahu americkej spravodlivosti.

Okrem toho je obvinený George Popadopoulos, bývalému členovi volebého štábu Trumpa. Je obvinený z lži agentom FBI o svojich kontaktoch s ruskými úradníkmi. Okrem toho sa žaloba týka poradcu prezidenta pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna.