EÚ: ďalšie protipandemiologické opatrenia
BRUSEL – Spoločný koordinovaný postup členských štátov Európskej únie v boji proti pandémii Covid-19 – to bola hlavná téma stredajšieho neformálneho videosamitu lídrov EÚ.
Cieľom videosamitu bolo zistiť postoje jednotlivých krajín ku konkrétnym aspektom boja s pandémiou.
V jeho úvode predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen priblížila súbor dodatočných opatrení
v súvislosti s pandémiou. Balík, ktorý Európska komisia predstavila v stredu 28.10.2020, obsahuje opatrenia
a plánované kroky v kľúčových oblastiach. Tie lídri členských štátov jednomyseľne podporili.
Aktuálna epidemiologická situácia, aktuálne platné protiepidemiologické opatrenia, aj prognózy ďalšieho možného postupu v jednotlivých krajinách, dominovali vystúpeniam lídrov. Diskutovali tiež o spoločnom postupe pri využití antigénových rýchlotestov, ktoré sú na európskom trhu relatívne nové, ale popri zlatom štandarde PCR testovania môžu zohrať zásadnú úlohu v boji proti pandémii, najmä pre ich síce menej presný, ale rýchly výsledok. Na túto tému nadväzovala debata o vzájomnom uznávaní testov, resp. ich výsledkov, a to najmä v kontexte cestovania v rámci EÚ.
Ďalším bodom diskusie bol spoločný prístup k vakcínam, predovšetkým z hľadiska ich distribučných kritérií medzi členskými štátmi. Komisia opätovne vyzývala na čo najskoršiu prípravu národných očkovacích stratégií. Prvé vakcíny by mohli byť podľa slov U. von der Leyen k dispozícii v januári budúceho roka, masovejšie v apríli.
Mnohí lídri zdôrazňovali dôležitosť efektívnej komunikácie s verejnosťou v záujme budovania dôvery, osobitne
so zreteľom na silnú dezinformačnú kampaň, ktorej sme v súčasnosti svedkami. Na rovnaký problém narážajú
v jednotlivých krajinách mobilné aplikácie, ktoré by mali pomôcť trasovať kontakty infikovaných, ale s minimálnym úspechom.
Predseda vlády SR I. Matovič partnerov informoval o výsledkoch pilotnej fázy celoplošného testovania slovenskej populácie na Covid-19, ako aj o pripravovanom celoplošnom plánovanom testovaní pod názvom Spoločná zodpovednosť
a prisľúbil zdieľanie skúseností z tejto operácie s ostatnými členskými štátmi.
Videosamitu lídrov predchádzala VTC premiérov V4, na ktorej sa vzájomne informovali o stave pandémie a opatreniach v boji proti nej vo svojich krajinách.