Spojené štáty vyškrtli Uzbeckú republiku zo zoznamu predmetov duševného vlastníctva

Úrad obchodného zástupcu USA vyradil Uzbekistan zo zoznamu krajín, ktoré sledujú duševné vlastníctvo, “vďaka trvalému pokroku”. Uzbekistan bol na zozname 24 rokov, od roku 2000.

Obchodný zástupca Spojených štátov amerických (USTR) zverejnil svoju najnovšiu osobitnú správu č. 301, v ktorej vyradil Uzbekistan zo zoznamu krajín sledujúcich duševné vlastníctvo. Uzbekistan bol na zozname od roku 2000.

Osobitná správa 301 je “výsledkom každoročného preskúmania výsledkov ročného hodnotenia stavu ochrany duševného vlastníctva (DV) a jeho presadzovania u obchodných partnerov USA na celom svete”. USTR vykonáva takéto preskúmanie od roku 1989 na základe zákona o obchode USA. V poslednej správe USTR zhodnotil viac ako 100 obchodných partnerov, pričom 20 zaradil na zoznam sledovaných partnerov a 7 na zoznam prioritných partnerov . Podľa USTR zaradenie na tieto zoznamy poukazuje na vážne nedostatky v ochrane práv duševného vlastníctva.

“Uzbekistan bol z tohtoročného zoznamu vyradený z dôvodu stabilného pokroku pri riešení dlhodobých problémov súvisiacich s ochranou a presadzovaním práv duševného vlastníctva,” uvádza sa v správe.

Obchodný zástupca USA poznamenal, že vo februári 2024 Uzbekistan prijal nové zmeny a doplnenia svojho colného kódexu, ktorými sa zaviedli právomoci ex officio na pozastavenie a zaistenie dovozu a vývozu falšovaného tovaru. V národnej stratégii duševného vlastníctva na rok 2022 krajina oznámila plány na boj proti falšovaniu a online pirátstvu a v roku 2019 pristúpila k Zmluve Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) o výkonoch a zvukových záznamoch (WPPT) a Zmluve WIPO o autorských právach (WCT). Súhrnne známe ako internetové zmluvy WIPO. Obchodný zástupca USA poukázal na prebiehajúce úsilie o prechod vládnych agentúr na licencovaný softvér od roku 2021.