Spojené štáty: najtajnejšia tajná správa je utajená
Preskúmanie pravdepodobného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v roku 2016 v prospech súčasnej hlavy štátu Donalda Trumpa sa skončilo. Špeciálny prokurátor Robert Muller, ktorý ho viedol, odovzdal výsledky práce generálnemu prokurátorovi krajiny.
Obsah správy zostáva utajený.
V správe prezidenta Trumpa tvrdia, že jej nebolo dovolené čítať dokument.
Skutočnosť, že vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických volieb, ktoré trvalo takmer dva roky, bolo dokončené, sa stalo známym z listu vedúceho generálneho prokurátora amerického ministerstva spravodlivosti Williama Barra vo vedení právnych výborov Senátu a Snemovne reprezentantov.
V liste Barr povedal, že Muller mu v piatok 22. marca 2019 poskytol „dôvernú správu“. Obsah správy osobitného prokurátora v liste nehovorí nič.
Barr povedal, že bude skúmať závery, ku ktorým dospel špeciálny prokurátor, a možno, že tento víkend pošle hlavné závery zo správy vedúcim právnych výborov oboch domov Kongresu.
“Samostatne budem konzultovať s námestníkom generálneho prokurátora Rosensteinom a špeciálnym prokurátorom Mullerom, aby som sa rozhodol, koľko informácií z [Muller] môže byť oznámených Kongresu a širokej verejnosti, aby bol v súlade so zákonom, najmä ustanoveniami o špeciálnom prokurátorovi, ako aj so zavedenou praxou. a politiku, “dodal Barr.
Müllerova správa bola v piatok popoludní privedená do kancelárie zástupcu generálneho prokurátora Rosensteina, ktorý dohliadal na vyšetrovanie, uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Kerry Kupek.
Na ministerstve spravodlivosti bola správa osobitného prokurátora nazvaná slovom „komplexná“, ale odmietli dokonca komentovať jej rozsah. Kupek tiež zdôraznil, že „veľmi málo“ ľudí videlo túto správu: najprv sa s ňou oboznámili generálny prokurátor a jeho zástupca.
“Ďalšie kroky sú mimo generálneho prokurátora Barra, a očakávame, že proces bude pokračovať ako obvykle,” povedala hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
Biely dom, povedala, nedostala Mullerovu správu a nebola informovaná o jej obsahu.
Agentúra Bloomberg, citujúc dva zdroje blízke prezidentovi, uviedla, že v čase, keď prichádzali správy z ministerstva spravodlivosti, Trump telefonoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Ako prebiehalo vyšetrovanie?
Robert Muller skúmal zásah Ruska do prezidentských volieb v USA a možnú tajnú dohodu tímu Donalda Trumpa s Kremľom od mája 2017. Jeho vyšetrovací tím zahŕňal viac ako 15 právnikov a ďalších 30 zamestnancov pracovalo v tíme.
Skupina špeciálnych prokurátorov skúmala pokusy ruskej vlády zasahovať do amerických volieb v roku 2016, vyšetrovala väzby medzi osobami z ústredia Trumpovej kampane alebo ľudí okolo neho s Kremľom a mala tiež právo preskúmať „akékoľvek ďalšie otázky, ktoré vznikli v procese vyšetrovania“.
Počas vyšetrovania, Muller tím podal obvinenia proti 34 ľuďom, vrátane šiestich z Trumpovho doprovodu. Najmä bývalý právnik Trumpa Michaela Cohena – bývalého vedúceho volebného štábu Trumpa, Paula Manaforta a bývalého národného bezpečnostného poradcu Michaela Flynna. Žiadny z nich však nie je pripisovaný tajnej dohode s Kremľom.
Ani jeden americký občan, ktorého obvinil špeciálny prokurátor Muller, nie je priamo pripisovaný kolúzii s Ruskom počas volieb v roku 2016.
Cohen dostal tri roky väzenia za porušenie volebných zákonov a klamanie Kongresu. Ako súd zistil, zaplatil Trumpovi peniaze za ticho dvoch žien, ktoré mali sex so súčasným prezidentom.
Manafort dostal celkovo sedem rokov a päť mesiacov vo väzení za vyhýbanie sa daniam a prácu pre bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča bez registrácie ako zahraničného agenta.
Flynn je odsúdený za klamanie vyšetrovateľom Federálneho úradu pre vyšetrovanie o obsahu jeho rozhovorov s ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kislyakom v decembri 2016. Flynn požiadal, aby neodpovedal na sankcie odchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu príliš tvrdo a povedal, že administratíva Trumpa bude schopná zvrátiť rozhodnutia z predchádzajúceho.
Ale medzi obžalovanými vo vyšetrovaní a Rusmi. V júli 2018 Muller obvinil zo zásahu do prezidentských volieb v USA 12 ruských občanov, ktorí sa v Spojených štátoch nazývajú úradníkmi hlavného oddelenia Generálneho štábu ruských ozbrojených síl, známeho pod skratkou GRU.
Ako reagovali na ukončenie vyšetrovania?
Republikáni poďakovali Mullerovi za jeho prácu. “Mnohí republikáni už dlho veria, že Rusko predstavuje veľkú hrozbu pre americké záujmy,” povedal Mitch McConnell, vodca republikánov v senáte.
Povedal, že “úprimne dúfa” za “najväčšiu možnú transparentnosť a otvorenosť” zo strany generálneho prokurátora Williama Barra. Vedúci senátneho právneho výboru a zástanca Trumpa Lindsay Graham tiež poznamenali, že dúfa, že generálny prokurátor je otvorený.
“Vždy som veril, že je dôležité, aby pán Muller mohol robiť svoju prácu bez zásahu, a to sa podarilo,” dodal. Kongresman Mark Meadows poznamenal, že v dvoch rokoch vyšetrovania „tajnej dohody s Ruskom“ to nikto nebol obvinený, demokrati trvajú na potrebe zverejniť výsledky vyšetrovania Mullera. „Američania majú právo poznať pravdu. Mottom je transparentnosť,“ povedal spoločný prejav predsedu Nancy Pelosi a senátneho demokratického vodcu Chucka Schumera.
Vedúci právneho výboru Snemovne reprezentantov Gerold Nadler uviedol, že výbor sa teší na úplnú správu. Demokrat Beto O’Rourke, ktorý oznámil svoju účasť na prezidentských voľbách v roku 2020, tiež vyzval na vypracovanie správy. Senátor Bernie Sanders, ktorý tiež predloží svoju kandidatúru, pripomenul, že Trump sám vyzval na vydanie Mullerovej správy: „Úplná správa by mala byť zverejnená čo najskôr. Nikto, vrátane prezidenta, nie je nad zákonom. Predtým ho nazval “hon na čarodejnice,” prenasledovaný hlavou štátu, a komentoval na Twitteri slovami “nebola žiadna dohoda”.