Peter Tabichi z Kene najlepší učiteľ na svete

 Učiteľ z kenskej dediny Peter Tabichi, ktorý venovala väčšinu svojho platu na pomoc chudobným študentom, získal 1 milión dolárov globálneho učiteľa a titul najlepšieho učiteľa na svete.

Peter Tabichi, učiteľ prírodných vied a člen náboženského rádu františkánov, vyhral každoročnú Cenu globálneho učiteľa vo výške 1 milión dolárov, píše správa uverejnená na oficiálnych stránkach ceny. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo včera, 24. marca v Dubaji.

36-ročný Keňan bol vybraný z desiatich finalistov z celého sveta. Tabichi vyučuje matematiku a fyziku na dedinskej strednej škole v obci Pvani, kde na jedného učiteľa pripadá 58 študentov. Pre celú školu existuje len jeden počítač s prístupom na internet. Jedna tretina detí v obci žije v rodinách s jedným rodičom alebo bez rodičov, mnohí z nich hladujú.

Každý mesiac učiteľ poskytuje približne 80% svojho príjmu na pomoc chudobným študentom, nakupuje im oblečenie a každý víkend má pre deti ďalšie kurzy. Poskytuje tiež peniaze na projekty miestnych komunít, ktoré sa zaoberajú rozvojom vzdelávania a poľnohospodárstva.

„Zmenil životy svojich študentov v mnohých smeroch, vytvoril pre ne vedecké kluby a presadzoval mier medzi rôznymi etnickými skupinami a náboženstvami,“ vyplýva z tlačovej správy organizátorov ocenení.

Cenu Globálnej ceny učiteľov založila charitatívna nadácia indického podnikateľa Sunny Warkey (založil najväčšiu sieť súkromných materských škôl a škôl GEMS Education na Blízkom východe) v roku 2015. Tento rok organizátori dostali 10 tisíc žiadostí od žiadateľov zo 179 krajín sveta.