Veľká Británia urýchli vývoj digitálnej verzie GBP

LONDÝN – Spojené kráľovstvo urýchli práce na vytvorení digitálnej verzie libry (GBP).

Vláda sa domnieva, že tieto opatrenia sú potrebné na udržanie kroku s vývojom platobných technológií.

Ministerstvo financií a Bank of England zdôraznili, že rozhodnutie o zavedení digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) ešte nebolo prijaté. Verejné inštitúcie stále zvažujú všetky pre a proti.

Verejnosť predtým na myšlienku zavedenia digitálnej meny reagovala negatívne. Hoci kritika vychádzala najmä z konšpiračných teórií živených určitými skupinami, regulačné orgány robia všetko pre to, aby rozptýlili obavy o súkromie a bezpečnosť digitálnych peňazí. Spotrebitelia upúšťajú od používania hotovosti pri každodenných transakciách a namiesto toho uprednostňujú bankové karty a mobilné platby. V tomto prostredí si britské orgány chcú zachovať určitú štátnu kontrolu nad používaním peňazí.

Minulý rok Bank of England iniciovala výzvu na vyjadrenie názorov na vývoj digitálnej libry, na ktorú prišlo viac ako 50 000 odpovedí. Regulačný orgán uviedol, že v tejto fáze bude skúmať vhodnosť a potenciálne možnosti zavedenia digitálnej libry. V ďalšej fáze sa rozhodne, či digitálnu libru vytvorí. Ak áno, orgán schváli harmonogram a začne novú sériu konzultácií.

Centrálna banka potvrdila, že na zavedenie digitálnej libry bude potrebná nová legislatíva. Banka však bude ešte pred predložením príslušného návrhu zákona parlamentu konzultovať s odborníkmi a verejnosťou. Britskí zákonodarcovia prijali myšlienku CBDC pomerne skepticky a verejnosť vyjadrila obavy.

Výbor pre štátnu pokladnicu, medzistranícka skupina v parlamente, minulý mesiac upozornil, že stále nie je jasné, kam sa prikláňa pomer rizika a prínosu CBDC. Existujú obavy, že prechod na CBDC by mohol vyvolať razie v bankách, ak by spotrebitelia počas krízy využívali digitálnu libru ako bezpečné útočisko. Fanúšikovia konšpiračných teórií sa chopili obáv o ochranu súkromia, pričom guvernér Bank of England Andrew Bailey v tom roku vyhlásil, že centrálna banka nemá v úmysle presadzovať digitálne peniaze.

Nakoniec Bank of England a vláda uznali obavy o ochranu súkromia a zdôraznili, že nebudú mať “prístup k osobným údajom používateľov”.