Spojené arabské emiráty sú dnes kľúčovým obchodným centrom pre zakázané ruské zlato
LONDÝN – Ruské dodávky zlata smerujú nielen do Spojených arabských emirátov, ale aj do Číny a Turecka.
Spojené arabské emiráty sa stali kľúčovým obchodným uzlom pre ruské zlato po tom, ako západné sankcie prerušili tradičné ruské vývozné trasy, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské colné údaje.
Vďaka takmer tisícke zásielok zlata za rok od začiatku konfliktu s Ukrajinou doviezli SAE 75,7 tony ruského zlata v hodnote 4,3 miliardy dolárov – v porovnaní s 1,3 tony v roku 2021.
Ďalšími najväčšími destináciami boli Čína a Turecko, ktoré v období od 24. februára 2022 do 3. marca 2023 doviezli po približne 20 ton. Podľa colných údajov tieto tri krajiny predstavovali 99,8 % ruského vývozu zlata v tomto období.
V priebehu niekoľkých dní od začiatku konfliktu mnohé nadnárodné banky, logistické spoločnosti a spracovatelia drahých kovov prestali obchodovať s ruským zlatom, ktoré by za normálnych okolností smerovalo do Londýna.
Londýnska asociácia pre trh s drahými kovmi zakázala dovoz ruského zlata od 7. marca 2022 a do konca augusta Spojené kráľovstvo, Európska únia, Švajčiarsko, USA, Kanada a Japonsko zakázali dovoz všetkého ruského zlata.
Z údajov o vývoze však vyplýva, že ruskí výrobcovia zlata si rýchlo našli nové trhy v krajinách, ktoré nezaviedli sankcie voči Moskve, ako sú Spojené arabské emiráty, Turecko a Čína.
Louis Marechal, odborník na získavanie zlata z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, uviedol, že existuje riziko, že ruské zlato by sa mohlo roztaviť a potom vrátiť na trhy v USA a Európe so skrytým pôvodom.
“Ak ruské zlato príde, miestna rafinéria ho roztaví, kúpi ho miestna banka alebo obchodník a potom ho predá na trhu, vzniká riziko,” povedal. “Preto je vykonávanie due diligence dôležité pre konečných kupujúcich, ktorí sa chcú uistiť, že dodržiavajú sankčné režimy.”
Vládny výbor SAE pre zlato uviedol, že štát má zavedené jasné a spoľahlivé procesy proti nelegálnemu tovaru, praniu špinavých peňazí a subjektom podliehajúcim sankciám.
“SAE budú naďalej otvorene a čestne obchodovať so svojimi medzinárodnými partnermi v súlade so všetkými platnými medzinárodnými normami stanovenými Organizáciou Spojených národov,” uviedol.
V snahe ďalej izolovať Rusko Washington varoval krajiny vrátane SAE a Turecka, že by mohli stratiť prístup na trhy G7, ak budú obchodovať so subjektmi, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA.
Z údajov, ktoré preskúmala agentúra Reuters, nevyplýva, že by tieto krajiny porušili sankcie USA.
Dodávky v colných údajoch, ktoré agentúre Reuters poskytol komerčný dodávateľ, uvádzajú vývoz 116,3 tony v období od 24. februára 2022 do 3. marca tohto roka, hoci poradenská spoločnosť Metals Focus odhaduje, že Rusko v roku 2022 vyprodukovalo 325 ton zlata.
Zvyšok zlata vyťaženého v Rusku pravdepodobne buď zostal v krajine, alebo bol vyvezený v rámci neohlásených transakcií. Agentúra Reuters nedokázala určiť, aká časť celkového ruského vývozu zlata bola pokrytá týmito údajmi.
Väčšina ruských dodávok zlata do Číny smerovala do Hongkongu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že spolupráca krajiny s Ruskom “by nemala byť predmetom narušenia alebo nátlaku zo strany akejkoľvek tretej strany”.
Vytlačenie ruského vývozu z Londýna sa nepovažuje za veľký úder, pretože toto centrum je na Rusku nezávislé. Napríklad zlato z Ruska predstavovalo 29 % dovozu do Londýna v roku 2021 a len 2 % v roku 2018, vyplýva z údajov o britskom obchode.
Spojené arabské emiráty majú pritom už dlho prosperujúci zlatý priemysel. Z obchodných údajov vyplýva, že krajina v rokoch 2016 až 2021 dovážala v priemere približne 750 ton čistého zlata ročne, čo znamená, že dodávky uvádzané v ruských správach predstavujú len približne 10 % dovozu.
SAE sú významným vývozcom zlata a šperkov.
Manažér jednej spoločnosti, ktorá do SAE dodáva veľké objemy ruského zlata, pre agentúru Reuters uviedol, že ruské firmy tam predávajú zlato so zľavou približne 1 % z globálnych referenčných cien, čo ponúka motiváciu na obchodovanie.
Manažér, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že väčšina zlata, ktoré jeho firma posiela do SAE, je určená pre rafinérie, kde sa pretaví.
V mnohých prípadoch colné dokumenty uvádzali len odosielateľa alebo obchodníkov zapojených do transakcií, a nie konečného kupujúceho, ktorým mohol byť spracovateľ, klenotník alebo investor.
Z údajov vyplýva, že najväčším spracovateľom ruského zlata vyvezeného do SAE bola spoločnosť Temis Luxury Middle East, dcérska spoločnosť francúzskej logistickej spoločnosti Temis Luxury v Dubaji, ktorá sa v období od apríla 2022 do 3. marca podieľala na dodávke 15,6 tony v hodnote 863 miliónov USD.
Broca Hoey, vedúci oddelenia dodržiavania predpisov v spoločnosti Temis Luxury Group, uviedol, že spoločnosť “plne dodržiava zákony a predpisy Spojených arabských emirátov týkajúce sa zasielateľských činností”.
Uviedol, že Temis nenakupuje ruské zlato, ale prijíma objednávky na prepravu len od subjektov, na ktoré sa nevzťahujú sankcie USA.
Francúzske ministerstvo financií na otázku o dodávkach uviedlo, že sa nebude vyjadrovať k jednotlivým prípadom, ale že sa veľmi angažuje v oblasti sankcií.
Európske sankcie sa zvyčajne nevzťahujú na zahraničné dcérske spoločnosti, takže európske firmy, ktorých dcérske spoločnosti sa podieľali na dodávkach ruského zlata do SAE, Turecka alebo Hongkongu, nemuseli nevyhnutne porušovať žiadne zákony, uviedol Tan Albayrak, právnik zaoberajúci sa sankciami v spoločnosti Reed Smith v Londýne.
Druhým najväčším spracovateľom ruských drahých kovov v SAE, ktorý sa podieľal na dodávkach 14,6 tony v hodnote 820 miliónov USD, bola logistická spoločnosť Transguard, súčasť skupiny Emirates Group, ktorú vlastní štátny fond zo Zálivu.
Spoločnosť Emirates uviedla, že ruské zlato nenakúpila, konala v plnom súlade s platnými zákonmi a zastavila jeho prepravu.
“Vzhľadom na nedávne zmeny v legislatíve spoločnosť Transguard už neposkytuje logistické služby súvisiace s prepravou zlata do Ruska alebo z Ruska,” uvádza sa vo vyhlásení.
Väčšinu zásielok ruského zlata v Hongkongu vybavovala čínska logistická spoločnosť Vpower Finance Security Hong Kong Ltd. Podľa dokumentov sa podieľala na dovoze 20,5 tony zlata v hodnote 1,2 miliardy USD v období od mája 2022 do 3. marca 2023.
(Spracované podľa materiálov tlačovej agentúry Reuters a iných verejne dostupných materiálov)