Rusko: Peskov o tom, že Putin nikoho nestraší

MOSKVA – Prezident Vladimir Putin, ktorý na plenárnom zasadnutí Ruského týždňa energetiky opisoval energetické perspektívy Európy, nikoho nestrašil.

Uviedol to tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov vo vysielaní televízneho kanála „Rusko-1“ v programe „Moskva. Kremeľ. Putin“.

“Prezident opakovane robil také prorocké vyhlásenia, nikoho nevystrašil, či už ide o odzbrojovací sektor, bezpečnostný sektor, klimatické zmeny. Prezident niekedy veľmi dobre opisuje perspektívy. Možno ho nepočúvajú, ale potom pochopte, že sa to tak stáva. “, – povedal Peskov na otázku novinára Pavla Zarubina.

Hovorca Kremľa tiež poznamenal, že západní politici si nedokážu priznať svoje chyby, ktoré viedli k zvýšeniu cien plynu, a radšej démonizujú Rusko. “Urobili chyby. Prepočítali sa. Dúfali vo veternú energiu, ale vietor skončil. Niekoľko mesiacov nebol vietor. Dúfali v spotový trh a spotový trh sa presťahoval tam, kde je drahší,” povedal Peskov, odpoveď na Zarubinovu otázku, prečo západní politici vinia Rusko z nárastu cien plynu.

A nedokážu si priznať [vinu], sú politici, potom budú vyhnaní. A potom je lepšie niekoho démonizovať. Kto je lepší pre démonizovanie? Obrovský východný medveď, teda ty a ja,” Uzavrel hovorca Kremľa.

V stredu Putin, pokiaľ ide o rozhodnutie súdu v Holandsku, ktoré ukladá spoločnosti Shell povinnosť znížiť škodlivé emisie o 45%, označil nárast cien na svetových trhoch s energiou za nevyhnutný, ak v tejto oblasti rozhodujú neprofesionáli. Podľa hlavy štátu hrozí, že Holanďania budú nútení, podobne ako v stredoveku, namiesto automobilov jazdiť na korčuliach, „pretože cestovanie autami, vrátane elektrických,“ bude príliš nákladné.

Ceny plynu v Európe sa už niekoľko mesiacov šplhajú kvôli nízkym zásobám  a rekordnému nárastu dopytu v Ázii. Na burze ICE 6. októbra 2021 presiahla hodnota novembrového futures kontraktu TTF na plynárenský uzol v Holandsku 1 900 dolárov za tisíc kubických metrov, čím sa stanovilo nové historické maximum, po ktorom začali ceny klesať.