Smrť majiteľa burzy znamenala smrť miliónov USD

Vlastník burzy vzal do svojho hrobu milióny dolárov. Nikto ich nemôže dostať.

Po náhlom úmrtí generálneho riaditeľa burzy s kryptomenami CryptoBirds spoločnosť QuadrigaCX skrachovalo viac ako sto tisíc používateľov. Jej majiteľ, tridsaťročný Gerald Cotten, sa tak staral o bezpečnosť účtu, že nikomu nenechal heslá k účtu. Jeho smrť znamenal smrť peňazí: ani jeden hacker nedokázal zničiť zložitý systém.

V polovici januára 2019 QuadrigaCX oznámila predčasnú smrť geralda Cottena kvôli komplikáciám spôsobeným Cronovou chorobou. Riaditeľ zomrel 9. decembra 2018 počas charitatívnej cesty do Indie. Správa o problémoch, ktoré burza už prežíva. Klienti sú podozriví kvôli tragickej nehode: mnohí z nich opakovane hlásili zlyhania.

Oznámenie o úmrtí Cotten len zintenzívnilo paniku: zákazníci, ktorí neboli schopní stiahnuť svoje peniaze z platformy niekoľko týždňov. Obávali sa, že generálny riaditeľ zámerne rozšíril povesti o svojej vlastnej smrti, aby ukradol všetky peniaze na účte.

Ku koncu roka 2018 bolo na burze zaregistrovaných asi 115 tisíc užívateľov. Celkovo im QuadrigaCX dlhuje  asi 70 miliónov dolárov za peniaze emitované centrálnymi bankami a 180 miliónov v kryptomenách ako sú air, bitcoins, lightcoins, a ďalších. Okrem toho zostali nedokončené burzové obchody s viacerými partnermi tretích strán. Mnoho zákazníkov, ktorí naprogramovali automatické transakcie, pokračovalo v prevode peňazí na služby aj po smrti  majiteľa a zakladateľa. Všetky prevody boli zúčtované na účtoch QuadrigaCX. V súčasnosti však prístup k väčšine týchto finančných prostriedkov nie je k dispozícii zamestnancom burzy a ani samotným klientom.

V priebehu januára 2019 hľadali zákazníci spôsoby výberu peňazí. Spoločnosť odpovedala selektívne na svoje početné otázky na stránkach Facebook, Twitter a Reddit a otázky týkajúce sa smrti Cotton boli úplne ignorované. Neskôr burza poslala správu. Tvrdila, že tím spracúva požiadavky “pomaly” a “aktívne pracuje na umiestňovaní a rozdeľovaní finančných prostriedkov”. Používatelia už neverili sľubom.

O skutočnom stave vecí sa dozvedeli až potom, čo Cottenova vdova  Jennifer Robertson svedčila pod prísahou. Zároveň sa v sieti objavilo osvedčenie o smrti generálneho riaditeľa. Žena povedala, že jej manžel má väčšinu majetku v “studených” peňaženkách. Bezpečnostné opatrenia pod týmto pomenovaním používali mnohí majitelia šifrovacích systémov pre kryptomeny Skladá sa z rozdelenia finančných prostriedkov do rôznych trezorov (“hot” a “cold”). Jedna peňaženka nie je pripojená k internetu. Týmto spôsobom sa niektoré finančné prostriedky môžu chrániť pred útokmi hackerov.

Ukázalo sa, že Cotten mal 137 miliónov dolárov v izolovaných peňaženkách patriacich  viac ako 100 tisíc zákazníkov. Sú na šifrovanom prenosnom počítači.  Heslo vedel len majiteľ. “Laptop, z ktorého robil operácie je zašifrovaný a ja neviem ani heslo, ani kľúč na obnovu,” povedala Robertson.  Heslo nikde nenašla a v horúcej peňaženke takmer nie sú peniaze.

Robertson vysvetlila, že najala niekoľko odborníkov, ktorí by mohli prelomiť systém. Jeden z nich dokázal prekonať ochranu notebooku. Dokonca získal prístup k osobnému a pracovnému e-mailu  Cottena. Teraz bojuje so zašifrovanou poštou a správami: špecialista sa obáva, že v najbližšej budúcnosti všetky správy sami seba zničia.
Úverový úver

Niekoľko dní pred smrťou Cotten  vyhral súdny spor s Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC). Začiatkom roku 2018 finančná inštitúcia burze zmrazila 22 miliónov dolárov. Jej zamestnanci tvrdili, že je nemožné identifikovať skutočných vlastníkov týchto peňazí a plánovala aby prepadli v jej prospech.

Odborníci firmy QuadrigaCX označili žalobu za sprisahanie. Podľa nich bola “veľká šestka” kanadských bánk veľmi vystrašená zvýšením cien Bitcoinov. Aby prerušili zničenie existujúceho finančného systému, zakázali miestnym obyvateľom nakupovať kryptomeny a prerušili všetky transakcie súvisiace s týmito peniazmi. “Napriek tomu, že banková situácia v Kanade v krátkodobom horizonte určite zabránila nárastu obchodov s kryptomenami, len posilnila naše odhodlanie spochybňovať oligopoly, ktoré dominovali kanadskému bankovému systému už desaťročia,” posmeľovali svojich zákazníkov.

Právnici QuadrigaCX očakávali, že finančné prostriedky budú používateľom vrátené do konca týždňa – to znamená do 9. decembra 2018. V tento deň zomrel generálny riaditeľ spoločnosti.

Zmätení žiaľom sa zákazníci burzy zhromažďujú v spoločenstvách v sociálnych sieťach a fórach. Vytvárajú na nich tie najneuveriteľnejšie špekulácie o tom, čo sa stalo. Mnohí z nich stále neveria v smrť Cottena. “Náhla smrť”. Bude to smiešne, keď sa ten chlap ukáže byť nažive,” píšu. “Alebo nie je to veľmi vtipné,” napísal jeden z diskutujúcich.

Niektorí prišli s úplne fantastickými teóriami, podľa ktorých Cotten v skutočnosti nikdy neexistoval. Podľa tejto teórie sprisahania skutoční vlastníci burzy plánovali zločin od okamihu, kedy bola organizácia vytvorená, a keď prišiel čas, “zabili” ju.

Po smrti Cottena sa stalo známe, že dva týždne pred jeho smrťou napísal závet. Muž odkázal takmer všetok svoj majetok k svojej novopečenej manželke. Výnimkou bolo 100 tisíc dolárov, ktoré odkázal na opateru svojich dvoch psov.  Heslá k peňaženke QuadrigaCX v záveti neboli.