Sir Tim Berners Lee, tvorca www, je znepokojený šírením dezinformácií a nepriateľstva v internete

Zastavenie “ponorenia sa webu do temnej budúcnosti”, môže byť len výsledkom akcie v celosvetovom meradle, povedal to v rozhovore s BBC  vynálezca WWW Timom Berners-Lee. Povedal o tom v predvečer tridsiateho výročia okamihu, keď prezentoval svoj návrh na webe. Jeho otvorený list zverejnila nadácia World Web Foundation

Sir Tim Berners Lee hovorí, že ľudia pochopili, ako by s ich údaje mohli „manipulovať“ po škandále s Cambridge Analytica. Napriek tomu sa podľa vlastných slov domnieva, že problémy s únikom údajov, hackermi alebo dezinformáciami sa dajú úspešne riešiť. V otvorenom liste, ktorý zverejnil tvorca webu uznal, že od neho už mnohí neočakávajú nič dobré. Povedal BBC, že on sám sa obával o budúcnosť webu: “Som veľmi znepokojený šírením nepriateľstva a dezinformácií.”

Ale Sir Tim Berners Lee verí, že teraz ľudia lepšie chápu riziká, ktorým čelia pri používaní webu. “Keď sa objavil príbeh Cambridge Analytica, [ľudia] si uvedomili, že zmanipulovali voľby pomocou údajov, ktoré sami poskytli.” Dodal, že v posledných rokoch stále viac pociťuje potrebu ochrany princípov otvoreného webu.

Sir Tim Berners-Lee vo svojom liste identifikoval tri špecifické oblasti „dysfunkcie“, ktoré sú škodlivé pre dnešný web: škodlivé činnosti ako hackovanie a obťažovanie; problémy pri navrhovaní systémov, napríklad obchodné modely, ktoré odmeňujú kliknutie; neúmyselné následky, ako napríklad agresívna alebo polarizovaná diskusia. Tvrdí, že tieto veci môžu byť čiastočne napadnuté novými zákonmi a systémami, ktoré obmedzujú zlé online správanie.

“Potrebujeme bojovníkov pre otvorený web v rámci vlády – úradníkov a volených politikov, ktorí budú konať, ak záujmy súkromného sektora ohrozujú spoločné dobro a kto bude brániť otvorený web,” napísal. Tim Berners-Lee pripúšťa, že v posledných rokoch si uvedomil, že nestačí len dosiahnuť otvorený web a poskytnúť ľuďom seba samých.

Sir Tim  Berners-Lee má plán – Zmluva o webe – dostať všetko späť na trať, ale záleží na vláde a spoločnostiach, ktoré vykonávajú svoju časť práce a vyvíjajú na nich tlak od obyvateľov webu, ktorý ich núti konať.

Na otázku „Bol celkový vplyv webu pozitívny?“ Tim ukázal krivku, ktorá najprv  stúpla a potom padala dole a povedala, že prvých 15 rokov bol dobrý vývoj, a potom sa všetko pokazilo a bolo potrebné „prispôsobenie sa napredovaniu“. Jeho brilantné stvorenie sa rozrástlo na problémového teenagera – a zdá sa, že Berners-Lee považuje jeho osobné poslanie nastaviť web na správnu cestu.

Základné princípy fungovania webu podľa Sira Tima Berners-Lee zahŕňajú univerzálny prístup a transparentnosť – schopnosť vidieť a chápať fungovanie webových aplikácií.

Sir Timothy John „Tim“ Berners-Lee  je britský inžinier, počítačový výskumník a profesor na Massachusetts Institute of Technology.

Pripisuje sa mu vynájdenie World Wide Webu, ktorý navrhol už v roku 1989. Dňa 25. decembra 1990 s pomocou Roberta Cailliaua a mladého študenta v CERNe, úspešne zrealizovali prvú úspešnú komunikáciu medzi HTTP klientom a serverom cez internet. Tim je riaditeľom World Wide Web Consortium (W3C), ktorej cieľom je budúci vývoj internetu. Zároveň je zakladateľom World Wide Web Foundation, riaditeľom The Web Science Research Initiative (WSRI), vedúcim výskumníkom v MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) a členom dozornej rady MIT Center for Collective Intelligence. V apríli 2009 bol zvolený do Národnej akadémie vied Spojených štátov amerických.

V roku 1976 pracoval v Plessey Telecommunications Limited ako programátor. Tu sa zoznámil so svojou prvou ženou Jane. V roku 1978 pracoval v D.G. Nash Limited, kde napísal DTP softvér a operačný systém. V roku 1989 prišiel Tim Berners-Lee s projektom vytvorenia distribuovaného hypertextového systému a tým začal projekt WWW. Krátko nato napísal prvý webový prehliadač WorldWideWeb. Od kráľovnej Alžbety II. dostal v roku 2003 Rad za zásluhy (Order of Merit).

Narodil sa v Londýne 8. júna 1955 manželom Conwayovi Berners-Lee a Mary Lee Woods.Navštevoval základnú školu Sheen Mount a od 1969 do 1973 Emanuel School v Londýne. V rokoch 1973 až 1976 študoval na The Queen’s College v Oxforde, kde získal s vyznamenaním diplom z fyziky.