Spoločnosť Google má super rýchly kvantový počítač

NEW YORK – Firma Google vyvinula kvantový počítač, ktorý okamžite robí výpočty, ktoré by najlepším existujúcim superpočítačom trvali 47 rokov.

Je to prelom, ktorý má bezpochyby dokázať, že experimentálne stroje dokážu prekonať konvenčných súperov.

Dokument od výskumníkov spoločnosti Google zverejnený online tvrdí, že najnovšia technológia spoločnosti je „nad rámec možností existujúcich klasických superpočítačov“.

Zástancovia kvantových počítačov tvrdia, že technológia, ktorá sa opiera o zvláštne stavy kvantovej fyziky, môže vytvoriť mimoriadne výkonné stroje schopné bojovať proti klimatickým zmenám a vytvárať prelomové lieky.

Hrozí však, že podkopú dnešné šifrovacie systémy, čím sa stanú prioritou národnej bezpečnosti.

Pred štyrmi rokmi Google tvrdil, že je prvou spoločnosťou, ktorá dosiahla „kvantovú nadvládu“ – míľnikový bod, v ktorom kvantové počítače prekonávajú existujúce stroje.

V tom čase to napadli rivali, ktorí tvrdili, že Google zveličuje rozdiel medzi svojim strojom a tradičnými superpočítačmi.

Nový dokument spoločnosti – Phase Transition in Random Circuit Sampling – publikovaný na vedeckej webovej stránke s otvoreným prístupom ArXiv, demonštruje výkonnejšie zariadenie, ktorého cieľom je ukončiť diskusiu.

Kým stroj z roku 2019 mal 53 qubitov, stavebných kameňov kvantových počítačov, zariadenie novej generácie ich má 70.

Pridanie ďalších qubitov zvyšuje výkon kvantového počítača exponenciálne, čo znamená, že nový stroj je 241 miliónov krát výkonnejší ako stroj z roku 2019.

Vedci uviedli, že poprednému svetovému superpočítaču Frontier bude trvať 6,18 sekundy, kým sa zhodí s výpočtom z 53-qubitového počítača Google z roku 2019. Na porovnanie, porovnanie s najnovším počítačom by trvalo 47,2 roka.

Výskumníci tiež tvrdia, že ich najnovší kvantový počítač je výkonnejší ako demonštrácie z čínskeho laboratória, ktoré je považované za lídra v tejto oblasti.

Dokument spoločnosti Google demonštruje, ako dokážu väčšie kvantové počítače zvládnuť „šum“ – rušenie, ktoré hrozí narušením krehkých stavov, v ktorých qubity fungujú – aby mohli pokračovať vo výpočtoch.

Výskumníci povedali: “Došli sme k záveru, že naša demonštrácia je pevne v režime nad rámec klasických kvantových výpočtov.”

Súperiace stroje boli merané na základe náhodnej úlohy, o ktorej kritici tvrdia, že uprednostňujú kvantové počítače a nemajú žiadnu praktickú hodnotu nad rámec akademického štúdia.