Silvergate Capital Corporation je v likvidácii

NEW YORK – Padol ďalší pilier kryptografického priemyslu.

Silvergate Capital Corporation, holdingová spoločnosť, ktorá vlastní banku Silvergate, oznámila “dobrovoľnú likvidáciu banky”.

Stojí za to pripomenúť, že začiatkom tohto mesiaca spoločnosť priznala, že si nie je istá svojou schopnosťou pokračovať v činnosti, čo otriaslo kryptografickým priemyslom: Coinbase, Paxos, Gemini, BitStamp, Galaxy Digital a ďalší významní hráči sa rozhodli prerušiť väzby s bankou, ktorá fungovala ako most medzi sektorom kryptomien a tradičným finančným svetom. “Kryptozima” vyvolaná krachom FTX určite prinesie ešte veľa prekvapení.

Jedným z nich je pokles bitcoinu pod úroveň 20 tisíc dolárov prvýkrát od polovice januára, keďže vlna medvedích správ prekonala silný rastový trend zo začiatku roka 2023. Za niečo vyše hodiny sa najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie prepadla o 5 % v dôsledku situácie okolo Silvergate. Ďalším dôvodom poklesu bola silnejšia než očakávaná správa o inflácii, ktorá spochybnila vyhlásenie Fedu zo začiatku tohto roka. Trh sa obáva možného prudšieho rastu úrokových sadzieb a poklesu cien na akciovom trhu.

Rovnaké obavy vyvoláva aj intenzívne zameranie sa amerických úradov na kryptomeny. Americké ministerstvo spravodlivosti 9. marca presunulo 49 000 bitcoinov v hodnote 1 mld. dolárov zhabaných z obchodnej platformy Silk Road na nové adresy, čo vyvolalo obavy investorov. Znepokojujúci bol aj Bidenov návrh uvaliť na ťažiarov 30 % daň z nákladov na elektrickú energiu, ktorej cieľom je “znížiť ťažobnú činnosť”.

Hoci sa zdá, že najnovšie správy nemali príliš kritický vplyv na trh s kryptomenami (pokles bitcoinu bol obmedzený a cena sa chce odraziť), môže sa to v okamihu zmeniť, keďže finančný sektor ako celok je presýtený negatívnym vývojom, a to nielen okolo odvetvia kryptomien. Okrem toho 9 % pokles etheru a viacerých altcoinov vrátane Cardano, Polygon a Dogecoin tiež naznačuje, že treba zaujať vyčkávací postoj.

*Táto správa má len informačný charakter a nepredstavuje individuálne investičné poradenstvo ani ponuku na nákup daných cenných papierov alebo aktív. S nadobúdaním zahraničných cenných papierov sú spojené ďalšie riziká.