Pápež oznámil, že je pripravený rokovať s Putinom o vyriešení súčasnej krízovej situácie na Ukrajine

VATIKÁN . Pápež František povedal, že je stále pripravený na kontakty s ruským vedením s cieľom vyriešiť ukrajinskú krízu.

“Hovoril by som s ním a jasne formuloval svoje myšlienky, ako to robím na verejnosti. Je to vzdelaný človek,” povedal pápež v rozhovore pre noviny Corriere della Sera a ďalšie talianske médiá, keď odpovedal na otázku, ako by pápež porozprávať sa s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ak by sa teraz rokovalo.

Na druhý deň nepriateľstva som navštívil ruské veľvyslanectvo vo Vatikáne, aby som oznámil, že som pripravený prísť do Moskvy pod podmienkou, že mi Putin nechá “okno” na rokovania o urovnaní. Lavrov mi v odpovedi napísal , vyjadrujúc vďaku, ale vysvetľujúc, že ​​nenastal čas na rokovania. Putin vie, že som mu k dispozícii (aby som sa zúčastnil na procese rokovaní – IF),” dodal pápež.

Pápež zároveň zdôraznil, že na Ukrajine vidí konflikt, ktorý možno v istom zmysle považovať za globálny. “Tam sú zapojené všetky hlavné mocnosti. Ukrajina je bojiskom. Bojujú tam všetky strany,” povedal.

Pápež poznamenal, že ho znepokojujú ozbrojené konflikty na celom svete, najmä v Sýrii a Jemene.