Čo týždeň dal: Začína sa trh práce uvoľňovať?

NEW YORK – Údaje o nezamestnanosti z USA priniesli na akciové trhy nádej, že centrálna banka sa možno odkloní od zrýchlenia tempa sprísňovania menovej politiky.

Prvý deň obchodného týždňa sa americký akciový index S&P 500 dokázal vzrásť o takmer 1 % a pokračovať v pretekoch rastu cien. Neskôr tieto nadobudnuté zisky klesali, pričom nárast výnosov štátnych dlhopisov priniesol ďalšiu vlnu tlaku na akcie.

Pred kľúčovou piatkovou správou o zamestnanosti boli naplánované dvojdňové vystúpenia predsedu Fedu Powella pred Kongresom, kde Powell určoval očakávania pre nasledujúce zasadnutie Fedu. Počas dňa uviedol Krishna Guha zo spoločnosti Evercore, že Powell počas jeho prejavu pravdepodobne zdôrazní pozoruhodnú odolnosť ekonomiky a náznaky, že proces návratu inflácie k jej cieľu bude zdĺhavý a hrboľatý. Šéf JPMorgan Chase &  Co.

Jamie Dimon sa v pondelok vyjadril, že americká ekonomika by podľa neho mohla uniknúť hlbokej recesii. Na komoditnom trhu rástla prvý deň v týždni ropa West Texas Intermediate o 1,1 % na 80,59 USD za barel.

V utorok otriasli akciové trhy vyjadrenia Jerome-a Powell-a a akcie zaznamenali počas obchodovania prudký pokles, ktorý v indexe S&P 500 presiahol 1 %. Prepad spôsobila informácia, že Federálny rezervný systém je pripravený nielen zrýchliť tempo sprísňovania, ale tiež zvýšiť sadzby na vyššiu úroveň ako sa očakávalo, ak by inflácia pokračovala v raste. Investori predpokladali, že

Fed počas nasledujúcich štyroch stretnutí zvýši kľúčové úrokové sadzby o 100 bázických bodov na maximum tesne pod 5,6 %. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov prvýkrát od roku 1981 prekročili výnosy desaťročných dlhopisov o celý percentuálny bod. Dolár vzrástol voči všetkým menám skupiny desiatich štátov. David Russell zo spoločnosti TradeStation sa počas dňa vyjadril, že piatkové údaje o zamestnanosti aj index spotrebiteľských cien zo 14. marca mohli byť rozhodujúcimi údajmi, keďže by
mohli formovať ekonomické prognózy Fedu na jeho najbližšom zasadnutí.

V stredu sa index S&P 500 pohyboval počas celého dňa medzi ziskami a stratami po tom, čo FED oznámil možné zrýchľovanie tempa sprísňovania a zvyšovania úrokovej sadzby v boji proti vysokej inflácii. Z makroekonomických údajov počet voľných pracovných miest u zamestnávateľov v USA na začiatku roka klesol, ale zostal historicky zvýšený. Poukazovalo to na pretrvávajúcu nerovnováhu medzi dopytom po pracovnej sile a ponukou, ktorá podporuje vyššiu úroveň úrokových sadzieb. Trh s dlhopismi zdvojnásobil vyhliadky na recesiu v USA, pričom swapoví obchodníci odhadujú zvýšenie sadzieb Fedu počas nasledujúcich štyroch zasadaní o celý percentuálny bod. Thomas Barkin uviedol, že centrálna banka musí pokračovať vo zvyšovaní sadzieb bez toho, aby poskytla stanovisko k rozsahu zvýšenia plánovaného koncom tohto mesiaca.

Trojmesačná londýnska medzibanková ponúkaná sadzba za americké doláre vzrástla v stredu najviac od októbra. Nálada na Wall Street sa vo štvrtok zhoršila po tom, čo prepad v bankovom sektore vyvolal obavy, že problémy v sektore by mohli predstavovať širšie nebezpečenstvá. Index S&P 500 klesol na najnižšiu úroveň od 19. januára, pričom finančné spoločnosti v indexe klesli o viac ako 4 %. Index KBW Bank, ktorý zahŕňa regionálnych veriteľov, klesol o 7,7 %. Banky sa dostali pod paľbu po tom, čo Silvergate Capital Corp. Finančná skupina SVB sa po predaji akcií prepadla o rekordnú sumu, aby uhradila straty.

Kryptomeny tiež počas dňa klesali, pričom bitcoin klesol najviac od novembra počas kolapsu Silvergate. Akcie vymazali zisky zo začiatku obchodovania po tom, čo štvrtkové údaje ukázali, že
týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa počas týždňa končiaceho 4. marca zvýšil na 211 000, čo je nad očakávaním 195 000. Je to prvý prípad, keď počet žiadostí prekročil 200 000 od začiatku januára. V USA sa spoločnosť Oracle Corp. po štvrťročných príjmoch, ktoré zaostali za
odhadmi, prepadla o viac ako 4 %.

V piatok priniesol na trhy volatilitu kolaps SVB Financial Group, ktorý vyvolal obavy práve v čase, keď Federálny rezervný systém rozbieha svoju najagresívnejšiu kampaň na sprísnenie podmienok za poslednú generáciu. Cena akcií finančnej skupiny Silicon Valley Bank sa v piatok počas predburzovej obchodnej seansy prepadla o 68 % po tom, ako oznámila, že potrebuje získať 2,25 mld. dolárov predajom kmeňových a prioritných akcií na vyrovnanie straty 1,8 mld. dolárov spôsobenej predajom stratového portfólia dlhopisov. Tieto obavy neskôr zatienila správa o zamestnanosti, ktorá poskytla záblesk nádeje, že centrálna banka možno ešte upustí od zrýchlenia tempa sprísňovania, pričom swapový trh sa vrátil k plnému oceneniu zníženia sadzieb o 25 bázických bodov do konca roka 2023.

Predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že prechod na rýchlejšie tempo bude vychádzať zo súhrnuúdajov, ktorý zahŕňa aj index spotrebiteľských cien. Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoji za zmienku maloobchod v eurozóne, ktorý sa v januári 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,3 % a zaostal za
trhovými očakávaniami rastu o 1,0 %.

Ekonomika eurozóny vzrástla medziročne o 1,8 % v poslednom kvartáli 2022. Japonské hospodárstvo vzrástlo vo štvrtom štvrťroku 2022 o 0,1 %, v porovnaní s predbežným údajom o náraste o 0,6 %. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom 4. marca o 21 000 na 211 000, čo je najviac od decembra 2022. Ročná miera inflácie v Nemecku bola vo februári 2023 potvrdená na úrovni 8,7 %.

Bank of Japan na svojom marcovom zasadaní jednohlasne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %.
Miera nezamestnanosti v USA sa vo februári 2023 zvýšila na 3,6 %, čo predstavuje nárast z 50-ročného minima a prekonanie trhových očakávaní na úrovni 3,4 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: -4,61 %
DOW JONES: -4,55 %
NASDAQ: -3,84 %
DAX: -0,97 %
Euro Stoxx 50: -1,52 %
NIKKEI: +0,78 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: + 0,58 %
DOW JONES: -3,73 %
NASDAQ: +8,14 %
DAX: +10,80 %
Euro Stoxx 50: +11,49 %
NIKKEI: +7,85 %

Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.