Seyed Abbas Mávavi popiera vety Mika Pompea

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Seyed Abbas Mávavi v závere tohto týždňa kategoricky odmietol vyhlásenia amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea, ktorý obvinil Teherán z výbuchov, ku ktorým došlo na dvoch ropných tankeroch v Ománskom zálive, pričom tieto incidenty označili za “alarmujúce a nepokojné”.

Americký šéf diplomacie 13. júna 2019 povedal, že USA budú brániť svojich vojakov a záujmy v oblasti. Americký minister zahraničia Mike Pompeo z útoku na dva tankery v Ománskom zálive obvinil Irán. Podľa neho ide o súčasť snahy vyvolať ďalšie napätie. Iránskym cieľom je podľa ministra narušiť dopravu ropy Hormuzským prielivom.

​Mike Pompeo vyhlásil, že USA k svojmu záveru došli na základe informácií tajnej služby, typu použitých zbraní a štýlu útoku. Výbuchy sa dnes ráno ozvali na nórskom a japonskom tankery. Bolo z nich evakuovaných všetkých 44 námorníkov, nórska loď dlho horela.

“Je zrejmé, že obvinenie Iránu z podozrivého a poľutovaniahodného incidentu s tankermi je najpohodlnejším a najjednoduchším prípadom pre pána Pompea a iných amerických štátnikov,” uviedol Mousavi, píše Tasnim News. “Zatiaľ čo sa premiér Japonska stretáva s jedničkou v Iránskej islamskej republike, aby znížil napätie, tajné ruky sa snažia podkopať toto úsilie v regióne a kto z neho profituje?” Zástupca Iránu tiež zdôraznil, že Irán bol prvou krajinou, ktorá prišla na pomoc lodiam v núdzi, aby čo najskôr zachránili svoje posádky.

“Zodpovednosť za zabezpečenie bezpečnosti Hormuzského prielivu je Iránska islamská republika a dokázali sme, že sme schopní pomôcť námorníkom postihnutých lodí a zachrániť ich čo najskôr,” povedal Mousavi. “Podozrivá povaha incidentov ropných tankerov nie je vtip,” povedal a dodal, že “to nie je vtipné, ale spôsobuje to aj obavy a úzkosť.”
Tento komentár prišiel potom, čo Mike Pompeo obvinil Teherán z útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive.

Vo štvrtok iránske námorné záchranné sily evakuovali posádky z dvoch veľkých ropných tankerov zasiahnutých dvoma postupnými explóziami v Ománskom zálive.
Celkovo 44 námorníkov bolo poslaných do iránskeho prístavného mesta Jask v južnej provincii Hormozgan. K incidentu došlo, keď sa premiér Japonska stretol s vodcom islamskej revolúcie, Ayatollah Seyed Ali Khamenei, v Teheráne. Abe prišiel do Teheránu v stredu a stal sa prvým japonským lídrom, ktorý navštívil Irán za posledné štyri desaťročia.