AEJ robí projekt dodržiavania slobody médií

Sloboda médií je v celej Európe cenným princípom. To je tiež ten, ktorý môže ľahko podľahnúť erózii, môže sa flagrantne poruśovať. AEJ, s členmi rozptýlenými po celom kontinente, má dobré predpoklady na sledovanie toho, ako sa tenti princíp  dodržiava v reálnom svete, a na dôkaz rastúceho trendu jeho porušovania pre komerčné pohodlie alebo politické ciele.

V roku 2006 sa AEJ rozhodla začať toto nové úsilie na svojom výročnom kongrese v Oviede. William Horsley, bývalý zahraničný korešpondent BBC a predseda britskej sekcie, vedie projekt ako zástupca AEJ Media Freedom Representative.

V roku 2007 sa prvý prieskum AEJ o slobode médií v Európe – Zbohom Slobode? – bol uverejnený na Dublinskom kongrese v novembri. Druhý prieskum bol uverejnený vo februári 2008, pričom bol aktualizovaný a rozšírený na prvý. Nová zbierka správ bola vydaná na Kongrese AEJ v Linzi v novembri 2008 so zameraním na verejnoprávne vysielanie a dôveru v médiá.Na Kongrese AEJ v Maastrichte v roku 2009 komisár Rady Európy pre ľudské práva Thomas Hammarberg vyzval vlády, novinárov a občiansku spoločnosť v celej Európe, aby postavili pred súd všetkých tých, ktorí sú zodpovední za vraždy a útoky zamerané na novinárov v Rusku, Turecku, na Ukrajine a niekoľkých v ostatných rokoch.Kongres AEJ v tureckom Ordu v októbri 2010 dostal najnovšie správy o závažných porušeniach zákonných slobôd médií v Arménsku, Bielorusku, Bulharsku a na Ukrajine. Birgitta Jonsdottir MP, autorka islandskej iniciatívy pre moderné médiá, predstavila program lepšej ochrany bezpečnosti a profesionálnych práv novinárov, ktorí sú ohrození zákonmi a postupmi v krajinách v mnohých častiach Európy. Island sa rozhodol vyhlásiť „útočisko“ pre investigatívnych novinárov a informátorov. Pani Jonsdottir má v úmysle s podporou popredných skupín v oblasti médií a občianskych práv. naliehať na popredné európske a európske inštitúcie, aby odstránili svojvoľné a nepotrebné zákony a postupy, ktoré narúšajú reputáciu Európy ako modelu pre iných, pokiaľ ide o slobodu médií a slobodu prejavu.
Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ) registrovala na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky nové stanovy. Boli schválené na poslednom valnom zhromaždení. ZA predsedu bol zvolený Ivan Brada z relácie RTVS Reportéri. Tajomníkom sa stal Tibor Macák z RTVS. Členom vedenia sa stal Vladimír Bačišin z portálu Finančné noviny. Zakladateľom AEJ je doyen Slovenskej žurnalistiky Juraj Alner.