Fitch: rast gruzínskej ekonomiky spomalí Rusko

Zákaz priamych letov medzi Ruskom a Gruzínskom ovplyvní hospodársky rast Gruzínska. Uvádza to  štúdia ratingovej agentúry Fitch.

Podľa agentúry cestovný ruch zohráva dôležitú úlohu v štruktúre hospodárstva Gruzínska. V posledných rokoch tak podiel cestovného ruchu na HDP krajiny dosiahol 7,5% a na konci roku 2018 predstavoval približne 70% celkového vývozu služieb. To umožnilo znížiť rastúci deficit gruzínskeho rozpočtu, ale zákaz prepravy cestujúcich z Ruska by mohol tomuto trendu zabrániť.

Rusko predstavuje iba päť percent priamych zahraničných investícií v gruzínskom hospodárstve, konštatuje Fitch. V rovnakej dobe, zníženie turistického toku, rovnako ako možné zníženie aktivity zahraničných investorov, môže viesť k tomu, že republika bude potrebovať viac úverov. To zase ovplyvní rýchlosť národnej meny – lari.

Na konci júna, Národná banka Gruzínska povedala, že do konca roku 2019, ekonomika krajiny stratí až 200-300 miliónov dolárov v dôsledku zníženia turistického toku z Ruska.

Ďňa 21. júna vydal ruský prezident Vladimir Putin nariadenie zakazujúce ruským leteckým spoločnostiam lietať do Gruzínska od 8. júla. Neskôr sa zákaz rozšíril na gruzínskych dopravcov prevádzkujúcich lety do Ruska.

Toto rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti s protestmi v Tbilisi. V dôsledku stretov s políciou bolo zranených viac ako 200 ľudí. Nepokoje vyvolala účasť ruskej delegácie na zasadnutí Medziparlamentného zhromaždenia pravoslávia, počas ktorého sa poslanec Štátnej dumy ujal predsedníctva gruzínskeho parlamentu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.