Senát USA zákaz obohateného uránu z Ruska

WASHINGTON – Americký Senát v utorok večer 30. apríla 2024 schválil návrh zákona o zákaze dovozu ruského obohateného uránu.

Teraz bol dokument zaslaný do Bieleho domu, ktorý sa predtým vyjadril v prospech zákazu dodávok jadrového paliva z Ruska.

Urán (latinsky uranium) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku U a protónové číslo 92. Prvok objavil v roku 1789 Martin Heinrich Klaproth, v čistej forme bol izolovaný v roku 1841 Eugène-Melchior Péligotom. Meno dostal podľa vtedy novoobjavenej planéty Urán, ktorá bola pomenovaná podľa boha Uranos v gréckej mytológii (otec Titanov a prvý boh nebies, manžel všeplodnej bytosti Gaia).
OBR.1Rusko je najväčším zahraničným dodávateľom uránu do Spojených štátov. Zdroj: Bloomberg.

Zákon “o zákaze dovozu ruského uránu” nadobudne účinnosť 90 dní po jeho podpísaní prezidentom Bidenom. Stanovuje sa v ňom možnosť dočasných výnimiek do januára 2028.

Podľa amerického ministerstva energetiky je Rusko popredným zahraničným dodávateľom obohateného uránu a poskytuje takmer štvrtinu paliva pre americkú flotilu s viac ako 90 komerčnými reaktormi. Tieto tržby prinášajú Rusku približne 1 miliardu dolárov ročne. Nebude ľahké nahradiť taký objem, ktorý by mohol vyvolať zvýšenie ceny obohateného uránu asi o 20%.

Biely dom už predtým vyzval na “dlhodobý zákaz” dovozu z Ruska. Je to potrebné na uvoľnenie približne 2,7 miliardy dolárov, ktoré Kongres vyčlenil začiatkom tohto roka na podporu domáceho uránového priemyslu. Prideľovanie finančných prostriedkov bolo spôsobené prítomnosťou obmedzení na dovoz ruského uránu.

“Toto je otázka národnej bezpečnosti, pretože závislosť od zdrojov ruského uránu predstavuje riziko pre americkú ekonomiku a civilný jadrový priemysel,” uviedol Biely dom v informačnom liste. “Bez akcie si Rusko udrží kontrolu nad globálnym trhom s uránom na úkor amerických spojencov a partnerov.”

Americká Snemovňa reprezentantov schválila podobný návrh zákona vlani v decembri ako súčasť úsilia izolovať Rusko od globálnych trhov. USA už zakázali dovoz ruskej ropy a spolupracujú s partnermi G7 na stanovení cenového stropu na vývoz ropy a ropných produktov po mori.

Podľa senátora Johna Barrassa, republikána z Wyomingu, ktorý presadzuje návrh zákona v Senáte, by opatrenia pripravili Rusko o dôležitý zdroj financovania a zároveň podporili investície do výroby uránu v USA a dodávateľského reťazca jadrového paliva v USA.

Zákaz nebude platiť pre každého

Zákon, ktorého platnosť vyprší na konci roka 2040, umožňuje ministerstvu energetiky vydávať výnimky, ktoré umožňujú dovoz celého povoleného množstva ruského uránu stanoveného vývoznými obmedzeniami podľa antidumpingovej dohody medzi ministerstvom obchodu USA a Ruskom do roku 2027.

Podľa Jonathana Hinzeho, prezidenta spoločnosti UxC, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s jadrovým palivom, by bez týchto výnimiek mohla cena obohateného uránu vzrásť o 20%, zo súčasných 165 dolárov za jednotku separačných prác (SWU) na rekordných 200 dolárov za SWU. Obohatený urán sa meria v pracovných jednotkách na separáciu izotopov (SWU), ktoré zohľadňujú objem a stupeň obohatenia rádioaktívneho kovu.

Existuje možnosť, že Rusko zareaguje na zákaz dovozu jednostranným zákazom vývozu. To by mohlo viesť k okamžitému zastaveniu dodávok obohateného uránu z krajiny a zbavenie zmyslu povolení na oslobodenie od dane.

Zákaz dovozu nebude mať okamžitý vplyv na prevádzku jadrových elektrární v USA. Reaktory sa zvyčajne tankujú každých 18 až 24 mesiacov a nákupy paliva sú dohodnuté vopred. To znamená, že väčšina, ale nie všetky, energetické spoločnosti už nahromadili dostatok uránu na prevádzku svojich reaktorov najmenej niekoľko nasledujúcich rokov.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.