Uzbekistan, Azerbajdžan a Kazachstan plánujú zjednotiť energetické systémy troch krajín

TAŠKENT – Azerbajdžan, Uzbekistan a Kazachstan podpísali memorandum o spolupráci.

Dokument sa týka najmä zjednotenia energetických systémov troch krajín, informuje spravodajca Podrobno.uz. Dokument podpísali 1. mája v Taškente na stretnutí ministrov hospodárstva a energetiky troch štátov. Azerbajdžanský minister hospodárstva Mikail Jabbarov na sociálnej sieti X uviedol, že je zameraný na rozvoj spolupráce pri výrobe zelenej energie, organizáciu jej exportu cez Azerbajdžan do Európy, integráciu energetických systémov a zvýšenie efektívnosti využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Azerbajdžan, dlhý tvar Azerbajdžanská republika, je kaukazský štát, kedysi zväzová republika ZSSR. Na severe susedí s Gruzínskom (322 km) a Ruskom (284 km), na juhu s Iránom (611 km), na západe s Arménskom (787 km) a enklávou Nachičevan s Tureckom (9 km).

Kazachstan, oficiálne Kazašská republika, je vnútrozemská krajina väčšinou v strednej Ázii, s časťou vo východnej Európe. Hraničí s Ruskom na severe a západe,  Čínou na východe, Kirgizskom na juhovýchode,  Uzbekistanom na juhu a Turkménskom na juhozápade s pobrežím pozdĺž Kaspického mora.

Uzbekistan, oficiálne Uzbecká republika, je dvojnásobne vnútrozemská krajina nachádzajúca sa v strednej Ázii. Je obklopený piatimi krajinami: Kazachstan na severe,  Kirgizsko na severovýchode, Tadžikistan  na juhovýchode, Afganistan na juhu a  Turkménsko na juhozápade, čo z neho robí jednu z iba dvoch dvojnásobne vnútrozemských krajín na Zemi, druhou je Lichtenštajnsko.