Rozpočtový deficit Ruska dosiahol 34 miliárd dolárov

MOSKVA – Rast výdavkov verejných financií sa  spomalil. 

Rozpočtový deficit Ruska sa v prvých dvoch mesiacoch roka zvýšil, ale výdavky rástli pomalším tempom. Deficit dosiahol 2,58 bilióna rubľov (34 miliárd USD) pri výdavkoch vo výške 5,74 bilióna rubľov, uviedlo v pondelok ruské ministerstvo financií. Hoci mesačné sumy neboli zverejnené, zdá sa, že výdavky vo februári klesli oproti januárovým 3,12 bil. rubľov. Napriek tomu, že rozpočet je značne stratový, ministerstvo uviedlo, že sa stále snaží udržať deficit za celý rok v rámci svojho cieľa. Z tohtoročného skokového nárastu výdavkov sú na vine veľké predbežné výdavky.

Čo hovorí Bloomberg Economics… “Hlavným dôvodom zníženia deficitu je 15-percentný pokles vládnych výdavkov po extrémne vysokých výdavkoch v prvom mesiaci roka. Napriek tomu bude mať Moskva problém vyrovnať svoje príjmy a výdavky, keďže výnosy z domácich štátnych dlhopisov stúpajú nad 11 % a príjmy z neropného sektora naďalej klesajú.” – Alexander Isakov, ekonóm pre Rusko.

Sankcie a iné obmedzenia uvalené USA a ich spojencami tvrdo zasiahli príjmy krajiny z vývozu energií, keďže obmedzenia vstúpili do platnosti v priebehu niekoľkých posledných mesiacov. Neenergetické príjmy klesli o 9 %, pričom v januári sa znížili o 28 %. Agentúra Bloomberg Economics očakáva, že deficit federálneho rozpočtu bude v tomto roku predstavovať 3 až 4 % HDP. Ministerstvo uviedlo, že zmeny vo vzorci na určovanie cien ropy, ktorý sa používa na výpočet daní, pomôžu zmierniť rozpočtovú situáciu, najmä v druhej polovici roka.

Ministerstvo financií Ruskej federácie poukázalo na pokles kotácie cien ropy Urals a pokles vývozu zemného plynu ako na dôvody rozpočtového deficitu. Ministerstvo pripomenulo, že vo februári sa spresnil mechanizmus určovania daňového základu pre príslušné dane vzhľadom na klesajúcu reprezentatívnosť ceny ropy Urals ako objektívneho ukazovateľa cien ruského vývozu ropy. Ministerstvo očakáva, že prijaté zmeny a doplnenia daňovej legislatívy umožnia postupné oživenie daňových príjmov z ropného sektora – najmä v druhej polovici tohto roka.

Vývoz ruskej ropy z pobrežných oblastí prudko klesol oproti vysokým hodnotám z predchádzajúcich týždňov, keďže Moskva nedokázala udržať rekordné toky z tichomorských prístavov krajiny. Celkový objem námorných dodávok klesol za sedem dní do piatku na 3,11 mil. barelov denne, čo je o 14 % menej ako v predchádzajúcom týždni. Poklesol aj menej volatilný štvortýždňový priemer.