Bloomberg: Ministerstvo financií Ruskej federácie nakúpi juany v hodnote 200 miliónov USD

MOSKVA – Táto suma sa v lete zvýši vďaka vyšším daňovým platbám: Ural na Brent v júli zlacnel na 25 USD za barel z aprílových 34 USD na daňové účely.

Okrem toho vyššie ceny ropy znížia deficit ruského rozpočtu o 0,2 % na úroveň tesne pod 3,0 % za rok, predpovedá ekonóm agentúry Bloomberg Alexander Isakov.

Príjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v miliardách rubľov mesačne: základné príjmy podľa súčasného rozpočtového pravidla (biela farba) a dodatočné rozpočtové príjmy (modrá farba). Zdroj: Bloomberg.

Ekonóm agentúry Bloomberg Alexander Isakov odhadol, že koncom minulého týždňa Rusko potrebovalo nárast cien ropy o 3 USD za barel, aby vykompenzovalo pokles príjmov z vývozu v dôsledku dobrovoľného zníženia produkcie o 500 000 barelov denne. Namiesto toho sa ceny po prekvapivom rozhodnutí OPEC+ znížiť ťažbu od mája prudko zvýšili o 5 USD za barel.

Odhaduje, že priemerná cena ropy Brent na úrovni 85 USD za barel v roku 2023 by ruskému rozpočtu priniesla viac peňazí ako základné ročné príjmy z ropy a plynu vo výške 8 biliónov rubľov. V tejto súvislosti ministerstvo financií začne dopĺňať Fond národného bohatstva už v máji, predpokladá ekonóm.

Štruktúra likvidných aktív Fondu národného bohatstva Ruskej federácie v miliardách USD. Zdroj: Bloomberg.

V máji nákupy juanov dosiahnu ekvivalent 200 mil. USD a v lete sa táto suma zvýši vďaka vyšším daňovým platbám: na daňové účely klesne diskont Uralu voči Brentu z aprílových 34 USD na 25 USD za barel v júli. Okrem toho vyššie ceny ropy znížia deficit ruského rozpočtu o 0,2 % na úroveň tesne pod 3,0 % za rok, predpokladá Alexander Isakov.