Putin: Náhorný Karabach ruské mierové sily

MOSKVA – Ruská federácia, Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli o skončení bojov a o tom, že v Náhornom Karabachu budú ruské mierové sily. Informoval o tom v neskorých nočných hodinách prezident Ruskej federácie Vladimír Putin.

Dohody o Karabachu umožnia spravodlivé vyriešenie problému v záujme národov Azerbajdžanu a Arménska, povedal Putin. Azerbajdžanské a arménske sily v Karabachu sa zastavia na svojich pozíciách.

Prezident Ruskej federácie vydal vydal vyhlásenie, ktoré zverejnila ruská tlačová agentúra TASS  a internetová stránka prezidenta Ruskej federácie. 

Dnes, 9. npvembra, prezident Azerbajdžanskej Republiky Alijev, premiér Republiky Arménsko a prezident Ruskej federácie podpísali vyhlásenie, k ktorom sa vyhlasuje úplné zastavenie paľby v zóne vojenských operácií v zóne nahorno-karabašského konfliktu od 0.00 a 00 minút podľa moskovského času 10. novembra 2020.

Vyhlásenie prezidenta Ruskej federácie.  Prameň: www.kremlin.ru

Azerbajdžanská Republika a Republika Arménsko zostávajú v pozíciách, na ktorých sa zastavili. Popri línii dotyku v Náhornom Karabachu a pozdĺž koridoru, ktorý spája Náhorný Karabach, sa umiestňuje kontingent mierových síl Ruskej federácie.

Osoby, ktoré boli premiestnené vo vnútri Náhorného Karabachu a priľahlých regiónoch sa vracajú na jeho územie pod kontrolou Vysokého komisára OSN pre utečencov.

Uskutočňí sa výmena vojenských zajatcov, inými zadržanými osobami a tiel ľudí, ktorí zahynuli.

Uvoľnia sa všetky ekonomické a dopravné spojenia regiónu. Kontrola za dopravným spojením sa bude uskutočňovať pri pomoci orgánov Pohraničnej služby Ruska.

Vychádzame z toho, že dosiahnuté dohody vytvoria nevyhnutné pre dlhodobé vyregulovanie krízy okolo Náhorného Karabachu v úplnom formáte na spravodlivom základe a v záujme arménskeho a azerbajdžanského ľudu.

Presun ruských mierových síl do priestoru konfliktu v Náhornom Karabachu. Prameň: Ruptly.

Dohoda predpokladá to, že niektoré regióny Náhorného Karabachu sa vrátia Azerbajdžanu. Bude to do 15. novembra 2020. Podľa dohody sa za tri roky postaví nová cesta, ktorá bude spájať Arménsko a Náhorný Karabach. Azerbajdžan bude garantovať bezpečnosť ľudí a nákladov prepravovaných touto cestou. Prvých šesť lietadiel IL 76 s ruskými mierovými silami vyletelo z letiska v meste Uľjanovsk do Náhorného Karabachu.

IL 76. Prameň: Ministerstvo obrany Ruskej federácie.

Ako vyhlásil prezident Azerbajdžanu Iľcham Alijev,  ruské mierové sily budú v Náhornom Karabachu päť rokov, s opciou na ďalších päť rokov ak Arménsko a Azerbajdžan nebudú proti. Celkom je tam 2000 ruských vojakov.