EÚ: nové clá na potraviny zo Spojených štátov

BRUSEL –  Krajiny v Európskej únie uvalili nové clá na potraviny z USA v hodnote 4 miliárd dolárov. Platia od 10. novembra 2020. Rozhodnutie bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie (EÚ).

EÚ ukladá clá vo výške 15 percent na poľnohospodárske výrobky a clá vo výške 25 percent na priemyselné výrobky, najmä letecké výrobky. Obmedzenia začnú platiť od 10. novembra 2020.

Rozhodnutie orgánov EÚ je spojené so sporom o amerického výrobcu lietadiel Boeing a jeho európskeho konkurenta Airbus, ktorý trval od roku 2004. Brusel obvinil Washington z nadmernej vládnej podpory americkej spoločnosti. USA reagovali vyhlásením, že EÚ neprimerane dotuje miestnych výrobcov.

V roku 2019 Svetová obchodná organizácia (WTO) vydala rozhodnutie, ktoré dalo USA právomoc ukladať clá na určité kategórie európskeho tovaru v celkovej výške 7,5 miliárd dolárov ročne. V októbri 2020 umožnila WTO Európskej únii prijať protiopatrenia v podobe ciel na tovar, avšak v menšej výške – 4 miliardy dolárov ročne. Recipročné clá prvýkrát zaviedli EÚ a USA v lete 2018, keď sa Európa skutočne zapojila do obchodnej vojny medzi USA a Čínou.