Šéf Krymu: Počítame so zdravým rozumom

Sergej Valerievič Aksjonov (1972) sa narodil v Moldavskej sovietskej socialistickej republike v meste Beľcy. Od 17. marca 2014 je hlavou Republiky Krym, ktorá sa pripojila v Ruskej federácii. Tento krok nepriznal nikto vo svete. Ukrajina považuje Krym za územie obsadené Ruskou federáciou. Študoval v Siferopoľskom vyššom vojensko-politicko-stavebnom učilišti do roku 1993. V rokoch 1993 až 1998 bol zástuocom družstva Ellada, ktoré sa zaoberalo podnikaním v oblasti konzervovania potravín a obchodovaním s nimi. V rokoch 1998 – 2001 bol zástupcom riaditeľa firmy Asterix. Od roku 2001 bol zástupcom riaditeľa firmy Eskada. Finančné noviny ho požiadali o rozhovor.

Ako vnímate status Krymu? Ako sa pozeráte na perspektívu priznania Krymu ako časti Ruska?

Krym je plnoprávny subjekt Ruskej federácie. Je to fakt a realita, ktorú nikto nikdy nezmení. Medzinárodné priznanie tohto faktu nie je pre nás nevyhnutné. Žijeme normálne. Všetci  obyvatelia Krymu majú ruské pasy, sme občania Ruska. Ukazovatele rozpočtu Kryme sa zlepšujú každý rok. Ak budeme hovoriť o turistickom ruchu, netrpíme tým, že by sme nemali nedostatok zahraničných turistov. Aj v čase, keď bol Krym súčasťou Ukrajiny, tu zahraniční turisti neboli. To isté sa týka zahraničných investorov. Kvôli vysokej úrovni korupcie sa dali spočítať na prstoch jednej ruky.

Áno, dnes existujú sankcie, existuje rad nepríjemností, ako pre zahraničných investorov, ale aj pre jednoduchých občanov, ktorí napríklad nemôžu priletieť na Krym z Európy, alebo z iného bodu sveta. Nič z toho nie je smrteľné.

Áno, dnes sú sankcie. My však počítame s tým, že západní politici budú mať zdravý rozum. Počítame s tým, že nespravodlivé sankcie budú zrušené. Ak sa to nestane, Krym sa bude úspešne rozvíjať ako subjekt Ruskej federácie. Sme naladení pozitívne. Obyvatelia Krymu majú vysokú dôveru k prezidentovi Ruskej federácie Vladimírovi Putinovi.

Čo robíte pre tomu, aby ste odstránili bariéry?

Predovšetkým používame nástroje ľudovej diplomacie. Ten, kto pricestuje na Krym, vidí, že všetko je tu v poriadku. Minulý rok bolo na Kryme viac ako šesťdesiat zahraničných delegácií. Minulý rok bolo na Kryme Fórum priateľov Krymu. Boli na ňom predstavitelia tridsiatich krajín sveta.

 

Ako obchádzate sankcie?

To je tajná informácia.  To je nástroj ochrany pre tých investorov, ktorí chcú podnikať v Kryme. Môžu to robiť tak, aby nezverejňovali, že to robia. Na Kryme existuje slobodná ekonomická zóna, ktorá poskytuje rad preferencií pre podnikanie.  Máme viac ako tisíc podnikateľov, ktorí sa registrovali v slobodnej ekonomickej zóne. Vo väčšine prípadov ide o ruských podnikateľov.

Ako Krym prešiel na ruskú menu, rubeľ?

Veľmi rýchlo. Bol ustanovený výmenný kurz – 3,8 rubľa za 1 ukrajinskú hrivnu. Za tento kurz sa menila hotovosť, ale aj finančné prostriedky na bankových účtoch. Trvalo to dva týždne. Nebola žiadna byrokracia.

Aký je stav rozpočtu Krymu?

Je dobrý. V roku 2013, čo bol posledný rok, keď bol Krym súčasťou Ukrajiny, boli príjmy rozpočtu 22 miliárd rubľov podľa prepočtu z ukrajinských hrivien. V roku 2014 boli príjmy rozpočtu, bez zohľadnenia federálnych dotácií 18 miliárd rubľov. V roku 2015 to bolo 24 miliárd rubľov a o rok neskôr 40 miliárd rubľov. Boli to daňové a nedaňové príjmy. V minulom roku (2017) sme prekonali stav rozpočtu z čias, keď bol Krym súčasťou Ukrajiny, dva a pol násobne.

Ak by sme brali do úvahy federálnu pomoc, tak príjmy sa zvýšili viac ako sedemnásobne. Príjmy rozpočtu za rok 2017 predstavujú 158,7 miliárd rubľov. Príjmy rozpočtu pozostávajú na 44 % z príjmov fyzických osôb a zo 17 % zo ziskov fyzických a právnických osôb. Ostatné príjmy sú ostatné poplatky, príjmy a iné platby do rozpočtu.

Má Krym ako región dlhy, napríklad dlh samosprávy?

Nemá. Nie je potreba. Mestá a okresy nemajú dlh. Pôžičky má len súkromný sektor. Je pravdepodobné, že v budúcnosti by sme mohli využívať vydávanie dlhopisov ako nástroja financovania projektov samospráv.

Aká je úroveň dôchodkov a miezd?

Niekoľko ukrajinských blogerov porovnávalo mzdy a dôchodky na Kryme  a v Ukrajine. Stúpli dvojnásobne. Bolo to porovnanie Krymu a ukrajinského mesta Odesa. Niektorí naši ľudia robia len na polovičný úzňzok. Snažíme sa vyriešiť tento problém.

Aká je nezamestnanosť?

Úroveň registrovanej nezamestnanosti je pol percenta. Je to menej ako priemerný ukazovateľ v Rusku.  Na úradoch práce je registrovaných 3 600  ľudí. Ponuka na trhu práce je vyššia. Máme 13 000 voľných pracovných miest.

Ak by som sa ako cudzinec dostal doma medzi nezamestnaných, mohol by som tu pracovať?

Nerobte si starosti. Prácu vám nájdeme. Máme dopyt po dobrých odborníkoch. Zamestnáme vás….

Ako sa pozeráte na investície do sfér zdravia a vzdelávania obyvateľstva?

Bez zdravia nie je nič možné, bez vzdelania o to viac. Vzdelanie, zdravotníctvo a sociálna sféra sú prioritami financovania. Napríklad financovanie sféry zdravotníctva v rokoch 2014 – 2016 sa zväčšilo v porovnaní s „ukrajinským“ obdobím 2,4 násobne.  V budúcom roku chceme minúť na vzdelávanie 17 % rozpočtu a na sociálnu politiku viac ako 12 % a na zdravotníctvo asi 7 %.

Ako sa pozeráte na budúcnu skladbu ekonomiky Krymu ?

Máme veľký potenciál v sfére liečenia o oddychu, spracovania poľnohospodárskej produkcie, strojárenstva a lodného priemyslu.

V akej oblasti strojárenstva?

Sú to, predovšetkým podniky vojensko-priemyselného komplexu, ktoré vyrábajú produkciu súčasne vhodnú pre vojenský, ale aj civilný sektor. Podniky majú objednávky, fungujú, zarobené peniaze budú investovať do modernizácie. Medzi vlajkové lode krymskej ekonomiky patria lodiarske závody Záliv a More. V podniku Záliv je najväčší suchý dok v Ruskej federácii a vo východnej Európe . Jeho dĺžka je 360 metrov a šírka 60 metrov. Dá sa tam postaviť všetko, vrátane lietadlových lodí.

Aké sú najperspektívnejšie oblasti investovania?

Osobne si myslím, že je to sféra spracovania poľnohospodárskej produkcie.  Na druhom mieste je to rekreácia. Na treťom bytová výstavba. Na poslednom mieste je to priemyselná výroba. Myslíme si, že na Kryme vytvoríme vlastný klaster vysokých technológií, vlastnú “Silikónovú dolinu”. Bývajú u nás mnohí programátori, ktorí sa odsťahovali z Ukrajiny. Ináč povedané, potenciál Krymu je veľmi veľký.

Aká je dnes kondícia poľnohospodárstva?

Chceme dosiahnuť úroveň výroby v roku 1989. Vtedy sme na Kryme vypestovali a zožali 3 milióny ton obilia. V tomto roku to bolo 1,5 milióna ton. Celková poľnohospodárska produkcia dosahuje úroveň 30 % oproti roku 1989. Chceme dosiahnuť aspoň úroveň poľnohospodárstva v časoch Sovietskeho zväzu.

Tradičné odvetvia krymského poľnohospodárstva je vinohradníctvo a výroba vína. Dnes je na Kryme necelá tretina vinohradov celého Ruska. V tejto sfére je veľký potenciál.

Aký je potenciál turistického ruchu?

V minulom roku prišlo na Krym päť miliónov turistov. Na Kryme je viac ako päť tisíc objektov kultúrneho a historického dedičstva rôznych čias a rozmanitých národov. Mnohé nové archeologické nálezy sa objavili počas výstavby mosta cez Kerčenský prieliv. Niektoré mestá ako Kerč a Evpatoria sú rovesníkmi Ríma. Kerč je nastaršim mestom v regióne – má vek 26 storočí.

Poznámka autora: Dňa 27. marca 2014 Valné zhromaždenie OSN schválilo nezáväznú rezolúciu k potvrdeniu Ukrajinskej územnej celistvosti označujúcu pripojenie Krymu k Rusku za nelegálne. Ukrajina považuje Krym za sučasť svojho územia, ktorá je okupovaná.