Sber vyplatí najväčšie dividendy v Rusku

MOSKVA – Najväčšia komerčná banka v Európe Sber, predtým Sberbank, vyplatila najväčšie dividendy v histórii ruského akciového trhu. Za rok 2019 sú 422,4 miliárd rubľov, polovica z nich pôjde do federálneho rozpočtu, pretože vláda je najväčším akcionárom banky.

Profesionálnym účastníkom trhu s cennými papiermi a nominálnym držiteľom akcií Sberbank boli dividendy vyplatené najneskôr do desiatich pracovných dní odo dňa uzavretia registra, teda do 19. októbra. Ostatní akcionári registrovaní v registri dostanú platby do 10. novembra 2020, to znamená najneskôr do 25 pracovných dní odo dňa uzavretia registra.

Vlani Sberbank vyplatila akcionárom dividendy vo výške 361,4 miliárd rubľov. To je menej ako v roku 2020 v absolútnom vyjadrení a z hľadiska podielu na príjmoch – 43,5 percenta čistého zisku podľa medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS). Predchádzajúci rekord ruského akciového trhu s dividendami držal Gazprom. Na konci roka 2018 vyplatil monopol na plyn 383,2 miliárd rubľov. Tento rok spoločnosť trpí rekordnými stratami v posledných rokoch v dôsledku poklesu exportu a kolapsu cien pohonných hmôt a zaplatí 360,8 miliárd.