Nové bubliny na nových rozvíjajúcich sa trhoch

NEW YORK –  Vysoko výnosné rozvíjajúce sa trhy sa môžu stať novou bublinou na trhu. Toto bol záver agentuŕy Bloomberg, ktorá analyzoval indexy mien, akcií a dlhopisov. Indikátory, podľa agentúry, sa pohybovali blízko maxima od augusta a situácia pripomína situáciu, ktorá sa vyvinula na americkom realitnom trhu pred globálnou krízou v roku 2008.

Podľa Jerome Levyho, vedúceho poradenského centra Prognostické centra Jerome Levyho, budú mať rozvíjajúce sa trhy v prípade recesie „veľké problémy“. Hlavným nebezpečenstvom je, že investori sú unavení z obáv z geopolitických rizík.

Podľa prognózy MMF sa v súčasnom roku v krajinách, ktoré tvoria 90 percent svetového HDP, očakáva spomalenie hospodárskeho rastu. Je možné, že ukazovatele môžu byť minimálne desať rokov.

Bublina na hypotekárnom trhu je považovaná za jednu z hlavných príčin globálnej finančnej krízy v roku 2008. Potom príliš riskantné politika bánk viedla k masívnemu nesplateniu vydaných úverov, a potom – k znehodnoteniu dlhopisov vydaných v rámci ich cenných papierov, ktoré vlastnili banky a investičné fondy.

Predaje eurobondov z rozvíjajúcich sa trhov tento rok už prekročili objem zvýšený vo všetkých rokoch 2018, pretože dlžníci využívajú vysoký dopyt po svojom dlhu. Emisie vlád a spoločností v rozvojových krajinách v dolároch a eurách dosiahli podľa údajov zostavených Bloombergom 525 miliárd dolárov, čo je o 20% viac ako v rovnakom období minulého roka.

„Zdá sa, že medzi investormi je únava s geopolitickým rizikom na rozvíjajúcich sa trhoch,“ povedal Sergey Dergachev, senior portfólio manažér spoločnosti Union Investment vo Frankfurte. „Snažia sa pozerať na titulky správ o politike, demonštráciách, sankciách. Ale dlho ich ignorujte a môžete byť veľmi zranení. “