Saxo Bank: čo ovplyvní trhy a ich výhľad

Saxo Bank dnes zverejnila globálny trhový výhľad na prvý štvrťrok 2022, ktorý zahŕňa nápady na obchodovanie s akciami, menami, komoditami a dlhopismi, ako aj množstvo kľúčových makro tém ovplyvňujúcich investorov a trhy.

„Od konca roku 2020 zastávame názor, že reálna ekonomika je príliš malá na finančné a ekonomické programy vlád, centrálnych bánk a zelenú transformáciu,“ hovorí Steen Jacobsen, hlavný ekonóm a hlavný investičný riaditeľ Saxo Bank. v úvode štvrťročnej prognózy:

„Kritickou prekážkou reálneho ekonomického rastu je rozvíjajúca sa energetická kríza, ktorá bude pokračovať v dôsledku desaťročí nedostatočných investícií v oblasti a pokračujúceho nedostatku financií pre priemysel fosílnych palív, ktorý je naďalej hlavným zdrojom energie.

Toto je jadrom nášho tvrdenia „svet je príliš malý“. V roku 2021 sme boli svedkami nárastu cien energií a elektriny, aký tu nebol od 70. rokov minulého storočia. Ceny elektriny v Európe vzrástli oproti svojmu dlhodobému priemeru desaťnásobne, čiastočne v dôsledku prerušenia dodávok zo zahraničia, ale prehĺbil sa aj nedostatok základného zaťaženia spôsobený zatvorením svojich AESG zo strany Nemecka. Nové alternatívne zdroje energie ju zatiaľ nedokážu nahradiť.“

Zelený prechod podnecuje energetickú krízu

“Skrátka, vytvorili sme monštrum, v ktorom politická priorita prechodu na zelenú energiu podnecuje energetickú krízu. Čím viac pracujeme bez konkrétneho plánu na zabezpečenie hladkej cesty k želanej budúcnosti zelenej energie, tým chaoticky narušené fungovanie našej ekonomiky – dobre známy neelastický dopyt po energii prevýši kapacitu na jej výrobu.

Politická reakcia doteraz spočívala v naznačovaní potreby ešte hlbšieho záväzku k zelenej energii a ignorovaní potreby lepšieho využívania konvenčnej energie a súčasných sietí. Najhoršou chybou politikov je neschopnosť čeliť realite, že samotná alternatívna energia nemôže zabezpečiť budúcnosť pri zachovaní súčasnej životnej úrovne.“ Svet potrebuje Manhattan 2.0, tentoraz nie na výrobu veľkej bomby, ale na nájdenie a vývoj nového zdroja energie s vyššou hustotou a nízkymi emisiami uhlíka, s najväčšou pravdepodobnosťou založené na procese jadrovej fúzie a rozpadu. Pre rok 2022 by bolo veľkou revolúciou začať budovať našu energetickú budúcnosť na základe realizmu, nie fantázie.“

Energetické akcie dlhodobí víťazi

„Minulý rok sa globálna energetická kríza vyvíjala pomaly a potom na konci roka vypukla na trhoch v Ázii a Európe, pričom európske futures na zemný plyn vzrástli o 2381 % v porovnaní s májom 2020. Vyššie ceny energií sú hlavnou témou tohto štvrťročníka. daň pre spotrebiteľov a podniky. Môžu zvýšiť spotrebiteľské ceny a znížiť marže prostredníctvom vyšších priamych prevádzkových nákladov a sekundárnych inflačných tlakov, ktoré rôzne ovplyvňujú odvetvia. Môžu tiež zvýšiť úrokové sadzby, a to priamo zvýšením diskontnej sadzby pre budúce voľné peňažné toky, a tým znížením hodnotu akcií.

Existuje veľa dôvodov domnievať sa, že ceny energií zostanú v dohľadnej budúcnosti vysoké v dôsledku nedostatočných investícií, ESG a zelenej transformácie. To povzbudí investorov, aby hľadali angažovanosť v energetickom sektore ako celku, aby vyvážili svoje portfólio s veľkým podielom v technologických a rastových akciách,“ povedal Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank.

 

“V januári 1995 mal energetický sektor 10-percentnú váhu v indexe S&P 500 a bol tak piatou najväčšou trhovou kapitalizáciou v krajine s najväčšou svetovou ekonomikou a akciovým trhom. Odvtedy zažíva energetický sektor obdobie neskutočného rozmachu.” , ktorý vyvrcholil v júni 2008, keď Brent dosiahol hodnotu 140 dolárov za barel, počas tohto obdobia globálny energetický sektor prekonal globálny akciový trh o 7,5 % medziročne, čím priniesol celkový výnos v USD 16,2 % medziročne “.

Nedostatočné investovanie materiálneho sveta

“Existuje veľa príčin súčasnej energetickej krízy – niektoré krátkodobé, iné dlhodobé. Niektoré z najzreteľnejších sú odklon Číny od uhlia, odklon Nemecka od jadra, geopolitická hra Ruska, globálny trh so zemným plynom v v súvislosti s LNG, nedostatočnými investíciami do ropy a zemného plynu a nezvyčajnými poveternostnými podmienkami, ktoré znižujú výrobu elektriny z vodných a veterných elektrární.

Ceny komodít podporované zelenou infláciou a obmedzenou ponukou

“Veríme, že toto bude ďalší rok, v ktorom úzka ponuka a inflačné tlaky podporia návratnosť investícií do komodít. Dekarbonizácia sveta bude čoraz viac viesť k takzvanej “zelenej” inflácii, keď je potrebný rastúci dopyt a ceny komodít na podporu zelenej ekonomiky. Proces prechodu sa uspokojí s neelastickou ponukou čiastočne poháňanou súbormi princípov, ako je ESG, ktoré zakazujú určitým investorom a bankám podporovať projekty súvisiace s ťažbou a vrtnými prácami,“ povedal Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie trhu Saxo Bank.

Energetika

V Európe sa za posledných šesť mesiacov čoraz viac prejavovala krehkosť energetického trhu zameraného na znižovanie uhlíkovej stopy pri výrobe energie. Výsledkom bola zelená inflácia spôsobená obscénne vysokými cenami plynu a elektriny, čo ohrozilo celý priemysel. To zároveň negatívne ovplyvnilo úroveň spotrebiteľských výdavkov a oživenie ekonomiky vo všeobecnosti. Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank pokračuje:

“V Európe je plyn vnímaný ako most medzi uhlím a obnoviteľnou energiou, ale v Ázii zostáva uhlie hlavným zdrojom energie. Napriek potrebe dekarbonizácie sveta sa množstvo elektriny vyrobenej vo svete spaľovaním uhlia zvýšilo o 9 % a v roku 2021 dosiahlo novú rekordnú úroveň. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry sa dopyt v tomto roku zvýši opäť vytvoril nový rekord a na tejto úrovni môže zostať ďalšie dva roky.”

Očakáva, že energetická transformácia smerom k budúcnosti s menšou uhlíkovou náročnosťou vytvorí silný a rastúci dopyt po mnohých kľúčových kovoch. Plány Číny sú v súčasnosti veľkou neznámou. To platí najmä pre meď – významná časť čínskeho dopytu súvisí s realitným sektorom. Vzhľadom na slabý ponukový potenciál z ťažobného priemyslu sa však domnievame, že súčasné makroekonomické faktory spojené so spomalením čínskeho trhu s nehnuteľnosťami začnú začiatkom roka 2022 slabnúť.

Sektor drahých kovov bol jediný, ktorý utrpel minuloročný pokles, no vzhľadom na protivietor spojený s rastúcimi výnosmi dlhopisov a silnejším dolárom bola strata zlata okolo 3,6 % z hľadiska diverzifikácie portfólia prijateľná. Zlato je najcitlivejšie na kolísanie dolára a úrokových sadzieb zo všetkých komodít, a preto je týmito dvoma trhmi ovplyvnené len čiastočne. Manažéri fondov ho často využívajú ako ochranu pred neočakávanými udalosťami, či už makroekonomickými alebo geopolitickými.

Poľnohospodárstvo

Na konci roka 2021 svetový index cien potravín FAO vykázal ročný nárast o 23 %, pričom najväčší nárast zaznamenali sektory cukru a rastlinných olejov. Aj keď v roku 2022 vidíme na tomto trhu určité zmiernenie, klimatické a poveternostné riziká naďalej vyvolávajú obavy a situácia s dodávkami ostáva neistá. K tomu sa pridáva prudký nárast cien hnojív spôsobený situáciou so zemným plynom, čo by spolu s rastúcimi nákladmi na palivo mohlo podporiť prechod na plodiny, ktoré si vyžadujú menej hnojív.

Nerozumná energetická politika EÚ

“Energetická kríza v EÚ sa pripravuje už roky. Rok 2021 sa skončil mesiacom rekordných cien. V Európe je teraz zemný plyn drahší ako ropa. Ssmutná realita zeleného prechodu v EÚ spočíva v tom, že spotreba uhlia rastie (podrobnú analýzu „zeleného“ prechodu v EÚ nájdete v prognóze na štvrtý štvrťrok 2021).

V posledných rokoch EÚ aktívne podporuje obnoviteľné zdroje energie s prerušovanou výrobou, ktorá nemôže zabezpečiť spoľahlivé dodávky energie. Zároveň boli zatvorené jadrové elektrárne, jeden z hlavných zdrojov energie s nízkymi emisiami. Tieto dve rozhodnutia sa ukázali ako „smrteľné hriechy“ zelenej politiky EÚ, a preto spotrebitelia teraz platia oveľa vyššie účty za energiu. Namiesto toho, aby sa Európa vzdialila od fosílnych palív, prepadáva sa ďalej do závislosti od dovozu zemného plynu, udržiava uhoľné elektrárne v prevádzke a nepribližuje sa k dekarbonizácii.

Trochu nádeje

Aj keď je situácia kritická, nie je všetko stratené. Počas vianočných sviatkov Európska komisia zverejnila navrhovaný klasifikačný systém, ktorý stanovuje zoznam environmentálne udržateľných ekonomických činností. Fosílny plyn aj jadrová energia boli zahrnuté ako čisté zdroje elektriny, ale s výhradami. Samozrejme, je múdre rozhodnutie zahrnúť jadrovú energiu do zoznamu. Európsky parlament a Rada budú mať teraz štyri mesiace na to, aby si ho dôkladne preštudovali a predložili svoje námietky, ak to budú považovať za potrebné.

Protijadrové krajiny (Rakúsko, Nemecko a Holandsko) protestovali proti zahrnutiu tohto typu výroby elektriny do dokumentu, no nemajú kvalifikovanú väčšinu na zamietnutie v Rade. Vyžaduje si to aspoň 20 členských štátov predstavujúcich aspoň 65 % európskeho obyvateľstva. Konečné rozhodnutie by sme malo byť prijaté koncom júla. Dúfame, že atóm zostane súčasťou zoznamu enviromentálne prijateľných palív,“ zhrnul Christopher Dembik, šéf makroekonomickej analýzy v Saxo Bank.

Ilustračné fotografie: www.pixabay.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.