Šavkat Mirzijojev: Summit ŠOS v Samarkande: Dialóg a spolupráca v dnešnom prepojenom svete

Predsedníctvo Uzbekistanu v Šanghajskej organizácii spolupráce (ŠOS) pripadlo na dynamické obdobie, veľmi plné rôznych udalostí a trendov – obdobie „historického zlomu“, kedy sa končí jedna éra a začína ďalšia – zatiaľ nepredvídateľná a neznáma.

Moderný systém medzinárodnej spolupráce, založený na univerzálnych princípoch a normách, začína výrazne zlyhávať. Jedným z hlavných dôvodov je hlboká kríza dôvery na globálnej úrovni, ktorá následne vyvoláva geopolitickú konfrontáciu a riziko oživenia stereotypov blokového myslenia. Tento proces vzájomného vylúčenia sťažuje globálnu ekonomiku dostať sa späť na správnu cestu a sťažuje obnovu globálnych dodávateľských reťazcov.

Prebiehajúce ozbrojené konflikty v rôznych častiach sveta destabilizujú obchodné a investičné toky a zhoršujú problémy so zaistením potravinovej a energetickej bezpečnosti.

Spolu s tým globálne klimatické šoky, rastúci nedostatok prírodných a vodných zdrojov, pokles biodiverzity, šírenie nebezpečných infekčných chorôb odhalili zraniteľnosť našich spoločností ako nikdy predtým. Vedú k ničeniu existenčných spoločných statkov, ohrozujú základy obživy ľudí a znižujú zdroje príjmov.

Za týchto podmienok je jasné, že žiadna krajina nemôže dúfať, že sa týmto globálnym rizikám a výzvam vyhne alebo sa s nimi vyrovná sama.

Z nebezpečnej špirály problémov v prepojenom svete, v ktorom dnes žijeme, je len jedna cesta – konštruktívny dialóg a multilaterálna spolupráca založená na zohľadňovaní a rešpektovaní záujmov všetkých. Práve vo chvíľach krízy musia krajiny – veľké, stredné i malé – prekonať svoje úzke záujmy a zamerať sa na takúto interakciu, zjednotiť sa a zvýšiť spoločné úsilie a príležitosti čeliť hrozbám a výzvam mieru, bezpečnosti a trvalo udržateľného rozvoja, ktoré ovplyvňujú každého z nás. .

Efektívna medzinárodná spolupráca robí svet stabilnejším, predvídateľnejším a prosperujúcim. Toto je najreálnejší, najdostupnejší a najbližší spôsob riešenia bežných problémov našej doby a univerzálna poistka proti budúcim výzvam a otrasom.

Model úspešnej regionálnej spolupráce

Medzinárodná spolupráca, ktorá zodpovedá záujmom všetkých a každého, je nemožná bez multilaterálnych inštitúcií. Napriek určitým nedostatkom naďalej slúžia ako najdôležitejší vodiči medzištátnej interakcie – na regionálnej i globálnej úrovni. Medzinárodné a regionálne organizácie pomáhajú krajinám prekonávať rozdiely a posilňovať vzájomné porozumenie, rozvíjať politickú a hospodársku spoluprácu, rozširovať obchod a stimulovať kultúrne a humanitárne výmeny.

Práve tieto ciele a zámery sleduje jedna z najmladších multilaterálnych inštitúcií, Šanghajská organizácia spolupráce. V skutočnosti ide o unikátnu medzištátnu štruktúru, ktorá dokázala spojiť krajiny s rôznymi kultúrnymi a civilizačnými kódexmi, vlastnými zahraničnopolitickými usmerneniami a modelmi národného rozvoja. V krátkom historickom období prešlo SCO dlhú cestu a stalo sa neoddeliteľnou súčasťou moderného globálneho politického a ekonomického svetového poriadku.

Dnes je rodina ŠOS  najväčšou svetovou regionálnou organizáciou, ktorá zjednotila obrovskú geografickú oblasť a približne polovicu populácie našej planéty.

Kľúčom k medzinárodnoprávnej atraktivite ŠOS je jeho neblokové postavenie, otvorenosť, nesmerovanie voči tretím krajinám alebo medzinárodným organizáciám, rovnosť
a rešpektovanie suverenity všetkých účastníkov, odmietanie zasahovať do vnútorných záležitostí a predchádzanie politickým konfrontácia a konfrontačná rivalita.

Koncept úspechu ŠOS je podpora mnohostrannej spolupráce prostredníctvom zaistenia regionálnej bezpečnosti.

V skutočnosti je Šanghajská organizácia pre spoluprácu vyzvaná, aby sa stala pólom príťažlivosti bez deliacich čiar v mene mieru, spolupráce a pokroku.

Preto každoročne rastie počet štátov, ktoré sú pripravené zapojiť sa do aktivít ŠOS, a to je citeľné najmä v kontexte transformácie moderného systému medzinárodných a regionálnych vzťahov.

Regionálna spolupráca

Ekonomickú hodnotu ŠOS zvyšuje sebestačnosť jeho priestoru, kde sa nachádzajú dynamicky sa rozvíjajúce ekonomiky sveta s obrovským ľudským, intelektuálnym a technologickým potenciálom a prítomnosťou veľkých, prevažne nevyužitých prírodných zdrojov.

Celkový HDP členských krajín SCO dnes dosiahol približne štvrtinu celosvetovej hodnoty. Ide už o veľmi solídny príspevok regionálnej organizácie, ktorá práve prekročila svoju 20-ročnú hranicu, ku globálnemu trvalo udržateľnému rozvoju.

Vo svete s novými výzvami a príležitosťami má ŠOS vynikajúce vyhliadky na transformáciu a rast, a to nielen prostredníctvom kvantitatívneho dopĺňania, ale aj otvorením nových strategických vektorov. Ide o dopravu a konektivitu, energetickú, potravinovú a environmentálnu bezpečnosť, inovácie, digitálnu transformáciu a zelené hospodárstvo.

Predsedníctvo Uzbekistanu: k spoločnému úspechu prostredníctvom spoločného rozvoja

Uzbecká republika, ktorá prevzala zodpovednú úlohu predsedníctva v ŠOS, sa spoliehala na stratégiu zrýchleného rozvoja organizácie otvorením nových obzorov pre spoluprácu a spustením nečinných rezerv, ktoré má každý z jej členov.

Náš slogan je „ŠOS je silná, ak je silný každý z nás“ . Uvedením do praxe sme vyvinuli vážne úsilie, aby bola organizácia ešte silnejšia zvnútra
a atraktívnejšia zvonka – pre našich medzinárodných partnerov.

Na miestach viac ako osemdesiatich významných podujatí, ktoré sa konali v priebehu roka, sa formovala komplexná agenda ŠOS – počnúc otázkami ďalšieho rozširovania spolupráce v oblasti bezpečnosti, posilňovania dopravnej a ekonomickej prepojenosti a postavenia organizácie na medzinárodnom poli. až po hľadanie nových ciest a bodov rozvoja.

Všetky tieto perspektívne oblasti spolupráce ŠOS v novej etape jeho historického vývoja sa odrážajú vo viac ako tridsiatich koncepčných programoch, dohodách a rozhodnutiach pripravovaných počas nášho predsedníctva.

poviem viac. Predsedníctvo Uzbekistanu v ŠOS je logickým pokračovaním aktívnej a otvorenej zahraničnej politiky našej krajiny za posledných šesť rokov. Táto politika je stelesnená predovšetkým v Strednej Ázii, geografickom jadre ŠOS, kde dnes prebiehajú pozitívne a nezvratné procesy posilňovania dobrých susedských vzťahov a spolupráce.

Susedia 

Všetky členské štáty ŠOS sú našimi najbližšími susedmi, priateľmi a strategickými partnermi.

Predsedníctvo nám poskytlo dobrú príležitosť na ďalšie posilnenie multilaterálnej spolupráce a rozšírenie bilaterálnej spolupráce s každým z nich, aby sme stanovili nové usmernenia pre ešte hlbšie partnerstvo.

Som plný dôvery, že SCO je dôležité a že by sme sa o náš úspešný príbeh mali podeliť s Afganistanom. Táto krajina je neoddeliteľnou súčasťou veľkého priestoru SCO. Afganský ľud potrebuje dobrých susedov a ich podporu viac ako kedykoľvek predtým. Našou morálnou povinnosťou je podať mu pomocnú ruku, ponúknuť mu efektívne východiská z dlhodobej krízy prostredníctvom podpory sociálno-ekonomického rastu krajiny, jej integrácie do regionálnych a globálnych rozvojových procesov.

Afganistan, ktorý po stáročia zohrával úlohu nárazníka v konfrontácii medzi globálnymi mocnosťami a regionálnymi centrami moci, sa musí pokúsiť o novú mierovú misiu – spojenie medzi strednou a južnou Áziou.

Symbolom takejto vzájomne výhodnej medziregionálnej spolupráce sa môže stať výstavba transafganského koridoru. Je tiež dôležité pochopiť, že realizáciou spoločných infraštruktúrnych projektov, ako je železnica Termez-Mazari-Sharif-Kabul-Peshawar, nielenže riešime sociálno-ekonomické a dopravné a komunikačné problémy, ale tiež významne prispievame k zabezpečeniu regionálnej bezpečnosti.

Priblížením našich pozícií môžeme spoločne vypracovať novú agendu SCO pre mierovejší, stabilnejší a prosperujúci Afganistan. Len tak môžeme vytvoriť skutočne stabilne a stabilne sa rozvíjajúci priestor SCO s nedeliteľnou bezpečnosťou.

“Samarkandský duch” – stelesnenie spolupráce, vzájomného porozumenia a priateľstva

Po trojročnej pandemickej pauze, ktorá spôsobila vážne narušenie obchodných, ekonomických a priemyselných väzieb, potrebujú krajiny a národy ŠOS priamu komunikáciu.

Starobylé mesto Samarkand, perla Veľkej hodvábnej cesty, je pripravené stretnúť sa s vodcami štrnástich krajín sveta s novými prelomovými návrhmi a iniciatívami, ktoré majú slúžiť v prospech a prosperite ŠOS a každého z jej členov.

Niet pochýb o tom, že toto legendárne mesto otvorí ďalšiu stránku úspešného príbehu SCO. Slávne historické dedičstvo Samarkandu k tomu prispeje. Po mnoho storočí toto mesto akoby nitkami spájalo krajiny od Európy po Čínu a spájalo Sever a Juh, Východ a Západ do jedného uzla.

Historicky bol Samarkand taviacim kotlom nápadov a vedomostí, v ktorom bol „varený“ spoločný cieľ – žiť lepšie, byť úspešnejší a šťastnejší. A všetci pochopili, že priateľskí susedia sú polovicou vášho bohatstva, vy sami ste pre nich požehnaním, pretože viete, že spolupráca, obchod, kreativita, veda, umenie a najlepšie nápady robia dobro, obohacujú a spájajú národy.

 

Kvalita Samarkandu

 

Tieto jedinečné kvality Samarkandu, ktorý má dnes modernú a dynamicky sa rozvíjajúcu infraštruktúru, z neho robia najvhodnejšiu a najvyhľadávanejšiu platformu pre spoločnú diskusiu, hľadanie a dohodu o správnych odpovediach na regionálne a globálne výzvy.

Integrita a prepojenosť ľudstva je taká, že väčšina výziev si vyžaduje prácu nielen na regionálnej, ale aj globálnej úrovni.

Na základe skúseností z našej dlhoročnej spoločnej práce sme presvedčení, že samit SCO v Samarkande bude príkladom toho, ako začať nový, inkluzívny dialóg založený na princípoch vzájomného rešpektu, dôvery a konštruktívnej spolupráce v záujme spoločnej bezpečnosť a prosperitu.

Samarkand sa môže stať práve tou platformou, ktorá dokáže zjednotiť a zosúladiť štáty s rôznymi prioritami zahraničnej politiky.

Historicky je svet zo Samarkandu vnímaný ako jeden a nedeliteľný, nie rozdelený. Toto je podstata jedinečného fenoménu – „Samarkandského ducha“, na základe ktorého možno vybudovať zásadne nový formát medzinárodnej spolupráce, a to aj v rámci Šanghajskej organizácie spolupráce.

„Samarkandský duch“ má v skutočnosti organicky dopĺňať samotného „šanghajského ducha“, vďaka ktorému sa pred viac ako 20 rokmi naše krajiny rozhodli vytvoriť novú žiadanú organizáciu.

Preto sme presvedčení, že v Samarkande budeme svedkami vzniku novej etapy v živote ŠOS – doplní sa členstvo v organizácii a vytvorí sa budúca agenda – a to je veľmi symbolické.

Sme plní optimizmu a sme presvedčení, že rozhodnutia nadchádzajúceho summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu reálne prispejú k posilneniu dialógu, vzájomného porozumenia a spolupráce na regionálnej i globálnej úrovni.

Šavkat Mirzijojev prezident Republiky Uzbekistan

Poznámka Finančných novín: Samarkand je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane. Leží v údolí rieky Zarevšan, na hranici púšte Kyzylkum. O meste Samarkan sa viac dočítate v nasledovnom odkaze.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.