Šavkat Mirziyoyev vyjadril niekoľko návrhov na posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi ECO

TAŠKENT – Uzbekistan je za zhrnutie implementácie ECO Vision-2025, rámcového dokumentu organizácie.

Organizácia hospodárskej spolupráce (ECO) je regionálna medzištátna hospodárska organizácia.

Vytvorili ju v roku 1985 krajiny Strednej Ázie a Blízkeho východu a je nástupcom Organizácie pre regionálnu spoluprácu pre rozvoj, ktorá fungovala na základe Izmirskej zmluvy, podpísanej troma zakladajúcimi krajinami – Iránom, Pakistanom a Tureckom 12. marca 1977 roku.

Podľa prezidenta Šavkata Mirziyoyeva je najvyšší čas rozvinúť „Strategické ciele hospodárskej spolupráce-2035“.

„Tento koncepčný dokument bude definovať budúce prioritné oblasti angažovanosti našej organizácie, pričom bude stavať na dôkladnej analýze obrovských a stále nevyužitých príležitostí,“ uviedol prezident.

V dokumente budú zdôraznené tieto hlavné oblasti:

Po prvé, podpora vzájomného obchodu

Vlani dosiahol obchodný obrat medzi členskými štátmi 85 miliárd USD. To predstavuje len 8 % ich celkového zahraničného obchodu.

Žiaľ, roky úsilia o vypracovanie preferenčnej obchodnej dohody nepriniesli očakávané výsledky. S bezbariérovým obchodom je stále veľa obmedzení a problémov.

Členské štáty to musia otvorene priznať a zaujať nový pohľad, aby sa situácia zmenila na pozitívny posun.

V tejto súvislosti Mirziyoyev podporil prijatie dohody ECO o uľahčení obchodu, ktorú vypracovali odborníci.

Zameria sa na nasledovné:

– uľahčenie obchodu s tovarom a službami;

– odstránenie technických a netarifných prekážok;

– digitalizácia colných, fytosanitárnych a veterinárnych postupov;

– rozvoj elektronického obchodu.

Podľa predbežných odhadov tieto opatrenia umožnia do roku 2035 dosiahnuť minimálne dvojnásobný rast vzájomného obchodu.

Po druhé, posilnenie dopravnej a komunikačnej konektivity

Väčšina členských štátov je vnútrozemská. Preto musia naplno využiť potenciál transkontinentálnych dopravných koridorov, ktoré prechádzajú ich územiami a prepojiť ich s hlavnými trhmi v ázijsko-pacifickom regióne, južnej Ázii, na Strednom východe a v Európe.

Spustenie multimodálnych ciest Čína – Kirgizsko – Uzbekistan a transafganské multimodálne cesty v nadchádzajúcej budúcnosti spĺňa záujmy všetkých členských štátov.

Prezident Mirzijojev vyzval ostatných členov, aby sa pripojili k dokumentu prijatému na stretnutí ministrov dopravy 2. novembra 2023 v Taškente o rozvoji dopravného koridoru „Uzbekistan – Turkménsko – Irán – Turkiye“ a optimalizovali vzájomné tarify a poplatky.

Stojí za zmienku, že Uzbekistan digitalizoval nákladné dokumenty s Azerbajdžanom a Tureckom a realizuje podobné projekty s inými krajinami.

Prezident navrhol zriadiť digitálny dopravný a colný úrad ECO v Taškente s cieľom široko implementovať a efektívne koordinovať tieto moderné systémy.

Po tretie, podpora priemyselnej spolupráce a obchodných väzieb, ktoré tvoria priemyselné centrá

Členské krajiny vypracovali Program spoločných akcií na zvýšenie toku vzájomných investícií, zabezpečenie ich ochrany a prehĺbenie priemyselnej spolupráce. Dokument bol predložený sekretariátu organizácie.

Program sa snaží podporovať nové spoločné projekty v oblasti chémie, energetiky, geológie, textilu, kože, obuvi, potravín, farmácie a stavebníctva.

Uzbekistan plánuje rozšíriť svoje partnerstvo s ECO Trade and Development Bank pre túto ušľachtilú vec.

Piate obchodné fórum, ktoré sa konalo včera v Taškente a na ktorom sa zúčastnili vedúci obchodných a priemyselných komôr a mnohých spoločností, jasne preukázalo veľký potenciál Uzbekistanu v súkromnom sektore.

Mirziyoyev navrhol zriadiť medziregionálnu priemyselnú výstavu v rámci ECO a usporiadať jej prvé podujatie v Uzbekistane v roku 2024.

Po štvrté, zabezpečenie zaručenej energetickej bezpečnosti

Harmonizácia národných energetických stratégií, rozvoj medziregionálnych energetických prenosových sietí a rozsiahle zavádzanie „zelených“ energetických technológií sú čoraz dôležitejšie.

Uzbekistan vykonáva rozsiahle práce na rozvoji obnoviteľných zdrojov energie, čo je jedným z hlavných smerov stratégie energetickej spolupráce organizácie.

Do roku 2030 sa Uzbekistan snaží vytvoriť 25 gigawattov obnoviteľných zdrojov energie a zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe krajiny na 40 %. Len tento rok republika spúšťa 2 gigawatty veľkých veterných a solárnych elektrární.

Uzbekistan tiež podniká prvé kroky vo výrobe zeleného vodíka. Krajina je pripravená na otvorený dialóg a výmenu skúseností so všetkými krajinami v týchto oblastiach.

Šavkat Mirziyoyev navrhol zriadiť novú Radu ministrov energetiky v rámci ECO, aby dôkladne prediskutovala otázky spolupráce a vykonala systémovú prácu.

Po piate, zintenzívnenie kontaktov pri riešení klimatických zmien a ochrany životného prostredia

Dnes členské štáty čelia vážnym následkom týchto akútnych problémov.

Topenie ľadovcov, nedostatok vody, dezertifikácia, prachové búrky, erózia pôdy a strata biodiverzity spôsobujú vážne obavy.

Prezident Mirziyoyev vyjadril svoju vďačnosť všetkým krajinám za podporu iniciatívy na vytvorenie platformy dialógu na vysokej úrovni pre ekológiu v rámci organizácie.

Uzbekistan je pripravený zorganizovať svoje prvé stretnutie v rámci Samarkandského klimatického fóra v roku 2024.

Prezident vyzval predstaviteľov členských krajín, aby sa aktívne zúčastnili na zasadnutí výboru, ktorý bude nasledujúci týždeň prehodnocovať hodnotenie implementácie Dohovoru OSN o boji proti rozširovaniu púští v Uzbekistane.

Mirzijojev vyzval lídrov členských štátov ECO, aby podporili Samarkandskú deklaráciu na boj proti pieskovým a prachovým búrkam, ktoré sa stávajú čoraz väčším problémom.

Po šieste, zlepšenie spolupráce v sektore cestovného ruchu

Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu OSN, ktoré sa nedávno konalo v Samarkande za účasti viac ako 140 krajín, sa stalo historickou udalosťou, ktorá upútala pozornosť sveta na turistický potenciál nášho regiónu.

Dnes je v krajinách organizácie 90 lokalít svetového dedičstva UNESCO a ročne ich navštívi takmer 80 miliónov turistov.

Vzhľadom na skutočnosť, že cezhraničné trasy sú čoraz populárnejšie, prezident navrhol zaviesť spoločné turistické trasy a rozšíriť spoločné turistické programy v rámci turistickej značky „Hodvábna cesta“.

„Rád by som navrhol zriadenie nového Poradného výboru pre cestovný ruch pod sekretariátom organizácie, ktorý by pozostával z oddelení cestovného ruchu a popredných odborníkov z členských štátov. Sme pripravení usporiadať jej prvé stretnutie budúci rok v meste Shakhrisabz, vyhlásenom za hlavné mesto cestovného ruchu organizácie.

Okrem toho pozývam členské štáty, aby využili príležitosti Medzinárodnej akadémie cestovného ruchu WTO, ktorá bola otvorená v Samarkande,“ povedal Mirziyoyev.

Po siedme, spájať našich ľudí prostredníctvom prehlbovania kultúrnej a humanitárnej spolupráce

Každoročné organizovanie Týždňov kultúry, umenia a kina v členských štátoch, zriadenie Festivalov tvorivej mládeže a Platformy inovatívnej spolupráce a posilňovanie vzájomnej spolupráce v základných vedeckých oblastiach účinne podporí bilaterálne vzťahy.