Samuel Phillips Huntington má 97 od narodenia
V rokoch 1959 až 1962 bol docentom vlády v Kolumbii, kde bol aj zástupcom riaditeľa ich Inštitútu vojnových a mierových štúdií . Huntington bol pozvaný, aby sa v roku 1963 vrátil na Harvard a zostal tam až do svojej smrti. V roku 1965 bol zvolený za člena Americkej akadémie umení a vied.
Huntington a Warren Demian Manshel boli spoluzakladateľmi a redaktormi časopisu Foreign Policy . Huntington zostal ako spolueditor až do roku 1977.
Huntingtonovou prvou veľkou knihou bola The Soldier and the State: The Theory and Politics of Civil-Military Relations (1957), ktorá bola v čase vydania veľmi kontroverzná, ale v súčasnosti je považovaná za najvplyvnejšiu knihu o amerických civilno-vojenských vzťahoch. Do popredia sa dostal vďaka svojej práci Political Order in Changing Societies (1968), ktorá spochybnila konvenčný názor modernizačných teoretikov, že ekonomický a sociálny pokrok prinesie stabilné demokracie v nedávno dekolonizovaných krajinách.
Bol tiež spoluautorom knihy The Crisis of Democracy: On the Governability of Democracies , správy vydanej Trilaterálnou komisiou v roku 1976. V roku 1977 pozval jeho priateľ Brzezinski – ktorý bol vymenovaný za poradcu pre národnú bezpečnosť v administratíve Jimmyho Cartera Huntington sa stane koordinátorom bezpečnostného plánovania v Bielom dome pre Národnú bezpečnostnú radu . V tejto funkcii pôsobil do konca roku 1978.
Huntington pôsobil ako inštruktor na seminári MIT XXI . Pokračoval vo výučbe vysokoškolákov až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2007.
Titulná fotografia: Samuel P. Huntington, predseda Harvardskej akadémie pre medzinárodné a oblastné štúdie, USA, na snímke počas zasadnutia ‘When Cultures Conflict’ na stretnutí Svetového ekonomického fóra v roku 2004 v Davose vo Švajčiarsku.