Samuel Phillips Huntington má 97 od narodenia

Dnes si pripomíname 97. výročie narodenia amerického politológa a sociológa Samuela Phillipsa Huntingtona (18. 4. 1927 – 24. 12. 2008).
Je známy ako autor konceptu stretu, či etnokultúrnej separácie civilizácií. Vychádza z myšlienky, že príčina medzinárodných konfliktov spočíva v kultúrnych rozdieloch medzi svetovými civilizáciami. Tým druhým rozumie určité kultúrne entity, ktoré sú determinované prítomnosťou spoločných znakov objektívneho poriadku (jazyk, história, náboženstvo atď.) a sebaidentifikáciou predstaviteľov civilizácií.
Podstata navrhovaného konceptu je prezentovaná na stránkach Huntingtonovho historického a filozofického pojednania „Stret civilizácií a transformácia svetového poriadku“ (1996), ktorý získal v odbornej komunite veľmi zmiešané recenzie.
Stret civilizácií vznikol pôvodne ako esej v roku 1993, ktorá bola uverejnená v časopise Foreign Affairs. Huntington v článku svet predstavil ako protichodnú koncepciu “konca dejín” Francisa Fukuyamu, vychádzajúcu z porážky komunistických režimov demokraciou. Svet je podľa Huntigtona miestom súperiacich civilizácií, z ktorých najmä indická, konfuciánská a islamská sú na vzostupe. Okrem týchto civilizácií uvádza ďalších päť – západnú, slovansko-pravoslávnu, japonskú, latinskoamerickú a africkú.
Huntington sa narodil 18. apríla 1927 v New Yorku ako syn Dorothy Sanbornovej (rodenej Phillipsovej), spisovateľky poviedok, a Richarda Thomasa Huntingtona, vydavateľa hotelových časopisov. Jeho starý otec bol vydavateľ John Sanborn Phillips. S vyznamenaním promoval na Yale University vo veku 18 rokov.
Slúžil v americkej armáde od apríla 1946 do mája 1947 a bol umiestnený vo Fort Eustis vo Virgínii. Potom získal  magisterský titul na University of Chicago a ukončil doktorát na Harvardskej univerzite , kde začal vyučovať vo veku 23 rokov.

 V rokoch 1959 až 1962 bol docentom vlády v Kolumbii, kde bol aj zástupcom riaditeľa ich Inštitútu vojnových a mierových štúdií .  Huntington bol pozvaný, aby sa v roku 1963 vrátil na Harvard a zostal tam až do svojej smrti. V roku 1965 bol zvolený za člena Americkej akadémie umení a vied.

 Huntington a Warren Demian Manshel boli spoluzakladateľmi a redaktormi časopisu Foreign Policy . Huntington zostal ako spolueditor až do roku 1977.

Huntingtonovou prvou veľkou knihou bola The Soldier and the State: The Theory and Politics of Civil-Military Relations (1957), ktorá bola v čase vydania veľmi kontroverzná, ale v súčasnosti je považovaná za najvplyvnejšiu knihu o amerických civilno-vojenských vzťahoch.  Do popredia sa dostal vďaka svojej práci Political Order in Changing Societies (1968), ktorá spochybnila konvenčný názor modernizačných teoretikov, že ekonomický a sociálny pokrok prinesie stabilné demokracie v nedávno dekolonizovaných krajinách.

 

Bol tiež spoluautorom knihy The Crisis of Democracy: On the Governability of Democracies , správy vydanej Trilaterálnou komisiou v roku 1976. V roku 1977 pozval jeho priateľ Brzezinski – ktorý bol vymenovaný za poradcu pre národnú bezpečnosť v administratíve Jimmyho Cartera Huntington sa stane koordinátorom bezpečnostného plánovania v Bielom dome pre Národnú bezpečnostnú radu . V tejto funkcii pôsobil do konca roku 1978.

Huntington pôsobil ako inštruktor na seminári MIT XXI . Pokračoval vo výučbe vysokoškolákov až do svojho odchodu  do dôchodku v roku 2007.

Titulná fotografia: Samuel P. Huntington, predseda Harvardskej akadémie pre medzinárodné a oblastné štúdie, USA, na snímke počas zasadnutia ‘When Cultures Conflict’ na stretnutí Svetového ekonomického fóra v roku 2004 v Davose vo Švajčiarsku.