Šachistka Gaprindašvili chce od Netflixu odškodné 5 mil. USD

TBILISI – Nona Gaprindašvili, 80-ročná šachová veľmajsterka,  obvinila autorov seriálu Ťah kráľovnou zo sexismu. Dôvodom bolo prehlásenie postavy inšpirovanej jej osobou, že údajne nikdy nehrala s mužmi.

Šachistka Nona Gaprindašvili, ktorá sa v roku 1976 stala vôbec prvou ženskou veľmajsterkou v šachu, podala na Netflix žalobu a žiada odškodné 5 miliónov dolárov za „lži, ktoré podkopávajú a ponižujú jej úspechy pred miliónovým publikom“, uvádza The New York Times.

Gaprindašvili požaduje, aby bola zo seriálu vyhodená veta, že nikdy nehrala šach s mužmi. Podľa médiíšachistku pobúrili slová vyslovené na pozemku počas finálového zápasu v Moskve. “Je tu Nona Gaprindašvili, ale je majsterkou sveta medzi ženami a nikdy nehrala proti mužom, ” hovorí komentátor počas zápasu Bethy Harmonovej a sovietskeho šachistu Borgova.

V žalobe zástupcov Nony Gaprindašvili sa uvádza, že v roku 1968, keď sa podľa deja série odohral zápas Harmon – Bargov, šachistka odohrala najmenej päťdesiatdeväť zápasov mužmi vrátane veľmajstrov vrátane Dragoľuba Velimiroviča, Svetozara Gligoriča, Paula Keresa, Boris Spasského a Michaila Tala.

Seriálová komentár o None „je zjavne falošný a tiež strašne sexistický a ponižujúci“, tvrdia právnici. Osemdesiatročná šachistka sa domnieva, že tvorcovia série obetovali jej povesť kvôli zbytočnej dramatizácii a vnášaniu jedinečnosti do biografie fiktívnej postavy.

Streamovacia služba Netflix už na žalobu reagovala krátkym vyhlásením, že napriek úcte ku Gaprindašvili a jej geniálnej kariére Netflix so žalobou nesúhlasí a bude svoj prípad obhajovať.

Seriál Queen’s Move  sa začal vysielať 23. októbra 2020 a stalo sa najsledovanejšou minisériou v histórii Netflixu, za prvý mesiac si ju pozrelo 62 miliónov ľudí. Projekt získal dve ceny Zlatý glóbus za najlepšiu minisériu alebo televízny film a najlepšiu herečku v minisérii alebo televíznom filme (cenu si odniesla Anya Taylor-Joy, ktorá stvárňuje Bethu Harmonovú). Za jeden z hlavných úspechov série považujú tvorcovia prebudenie neuveriteľného záujmu o šach.