Ruskú vakcínu Sputnik V využije AstraZeneca

MOSKVA – Národné výskumné centrum Gemaleja, anglicko-švédska biofarmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ruský štátny Fond priamych investícií a ruská firma R-Pharm, podpísali memorandum o spolupráci v boji proti koronavírusom. Informuje o tom RIA Novosti a TASS.

Akcie sa prostredníctvom videokonferencie zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý im zablahoželal k podpísaniu dokumentov. Po tom riaditeľ centra. Gamalei Alexander Gunzburg oznámil začatie spoločných pokusov s kombináciou ruského Sputniku V a lieku AZD1222 vyvinutého spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Obe spoločnosti použili rovnaké technológie pre vyvoj vakcíny.
Obe vakcíny sú vyrobené na báze adenovírusových vektorov, do ktorých je zabudovaný špičkový proteín koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa odborníkov môže zložka Sputnik V, ktorá vykazovala účinnosť viac ako 91,4%, zvýšiť imunitnú odpoveď u očkovaného AZD1222, ktorého priemerná účinnosť sa predtým odhadovala na 70,4%. AstraZeneca je anglicko-švédska biofarmaceutická spoločnosť registrovaná vo Veľkej Británii.