Navaľnyj telefonoval s možným travičom, ten sa priznal, že počas operácie pracoval s trenírkami

MOSKVA – Ruský verejný činiteľ Alexej Navaľnyj telefonoval s človekom, ktorý sa ho pokúšal otráviť. Informoval o tom v svojom kanáli v youtube. Originál je tu.  

Dôstojník FSB Konstantin Kudrjavcev, ktorý sa podľa The Insider a Bellingcatsa  podieľal na otrave zakladateľa Nadácie pre boj s korupciou (FBK) Alexeja Navaľného, ​​sa k pokusu o vodcu opozície priznal. Informoval o tom na svojom webe Alexej Navaľnyj. Všetky informácie o otrávení zatiaľ vyprodukovala FBK. Iné zdroje informácií neexistujú. Nikto iný tvrdenia Alexeja Navaľného nepotvrdil.
Je to v poradí ďalšia verzia otravy. FBK tvrdila,ˇže nervovo-paralytický plyn bol na pohároch v hoteli, na fľašiach minerálky, v čaji na letisku ale aj v miešanom nápoji, ktorý pil večer pred odletom. Okrem toho sa v médiách objavili informácie, že ho mohli otráviť aj v nemocnici v Omsku. V Ruskej federácie bol Alexej Navaľnyj prevezený do nemocnice v Nemecku. Ruská federácia niekoľko razy oficiálne požiadala Nemecko, aby poskytlo biologický materiál, ktorý byl dôkazom toho, že bol otrávený nervovo-paralytickým plynom. Nestalo sa tak. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil správy o otrave anglickým slovom bullshit, teda kravské lajno.
Zakladateľ FBK zavolal jedného z údajných travičov. Alexej Navaľnyj  sa predstavil ako sekretár tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaja Patruševa, a požiadal o objasnenie niektorých podrobností operácie pre správu svojim nadriadeným.  
Konstantin Kudriavcev uviedol, že príslušníci tajnej služby aplikovali jedovatú látku na Navaľného spodné prádlo. Priznal sa, že pracoval s trenírkami, uvádza denník Kommersant. Trenírky boli modrej farby. “Takzvaný rázporok. Sú tam také švy, so švami, “povedal mu chemik, ktorý ho inštruoval. Najrozšírenejším slovom v ruských sociálnych sieťach je slovo rázporok. Ľudia sa vrátili k prísloviu zo sovietskych čias “Štát nám lezie do trenírok…”
Tomsk, mesto kde malo dôjsť k údajnej otrave Alexeja Navaľného.
Kroky bezpečnostných úradníkov označil za dobre naplánované:  zakladateľ FBK prežil podľa Kudriavceva iba vďaka pohotovým akciám pilotov a lekárov, ktorí sa s opozičníkom stretli na omskom letisku a dali mu atropín.
Dôstojník FSB preto pripísal neúspech operácie nešťastnej náhode. Vo svojom príbehu spomenul aj kolegov, ktorí sa, ako uviedli The Insider a Bellingcat, zúčastnili aj atentátu na Navalného: ide o Stanislava Makšakova, ktorý akože viedol akcie travičov. Ten je vraj špecialistom na Novičok a predtým mal pracovať v podniku kde sa vyvíjala nervovoparalytická látka.  Žiaden dôkaz o tom neexistuje.
Alexej Navaľnyj zistil, že na operácii sa podieľal Vasilij Kalašnikov. Novinári a zamestnanci FBK zistili, že je odborníkom v oblasti plynovej chromatografie. Ide o modernú metódu detekcie metabolitov nervových látok v biologických vzorkách.
Insider naznačuje, že práve Kalašnikov, dva dni po Navaľného hospitalizácii, rozhodol, že opozičník by už mohol byť prepustený do Nemecka a že v jeho tele už nie je možné nájsť vzorky Novičoku.
“Kto ho potrebuje? Keby sme chceli,  dotiahli by sme to do konca, “odpovedal prezident Vladimír Putin na svojej tlačovej konferencii 17. decembra v odpovedi na otázku o údajnej otrave.
“Povedali mi pracovať s trenírkami, s vnútornou časťou.” Priznal sa v rozhovore s Alexejom Navaľným jeho travič Alexej Kudriavcev.  Celkom trval 45 minút. Predstavil sa ako Maxim Ustinov.  Sovietsky minister obrany sa volal Dmitrij Ustinov.  Komentátorka denníka Novaja gazeta Júlia Latininová nazvala rozhovor politickým blogbasterom. Napísala “Navaľnyj sa nafilmoval v hlavnej scénickej úlohe svojho života, v úlohe vymysleného sekretára Rady bezpečnosti Nikolaja Patruševa.” Dodala, že je to chyták a-lá Hercule Poirot. Za prvých sedem hodín od publikácie videa si ho pozrelo približne 7,7 milióna ľudí.
Plagát “Jednoduchý ako sovietske trenírky!”
FSB označila rozhovor medzi  Alexejom Navaľným s Konstatntinom Kudriavcevom  za falošnú provokáciu „zameranú na diskreditáciu FSB Ruska“ a organizovanú zahraničnými tajnými službami. „Použitie metódy nahradenia účastníckeho čísla je známou technikou zahraničných tajných služieb, ktorá bola predtým viackrát testovaná v protiruských akciách, čo umožňuje vylúčiť možnosť identifikácie skutočných účastníkov rozhovoru,“ uviedla FSB.