Rusko: agentura hovorí, že sa zväčšila úloha GRU

MOSKVA – V snahe zlepšiť situáciu ruských jednotiek na Ukrajine robí Putin z GRU hlavnú spravodajskú agentúru na Ukrajine. V tejto novej rekonštrukcii hrajú hlavné úlohy dvaja generáli – prvý zástupca vedúceho GRU a vedúci piatej služby FSB. Napísali to Andrey Soldatov, Irina Borogan na serveri agentura.

To, čo sa deje s generálom FSB Sergejom Besedom, nemôže len prekvapiť. Prvé dva mesiace vojny sa ukázali ako ťažké pre šéfa piatej služby FSB, ktorá bola zodpovedná za zhromažďovanie informácií o Ukrajine pred inváziou. Na začiatku vojny bola Beseda umiestnená do domáceho väzenia a potom prevezená do väznice Lefortovo. Zatiaľ čo správy o nových problémoch Besedy kolovali po Moskve, Beseda a jeho ľudia sa stali hlavným cieľom kritikov v rámci systému – armáda, ako aj zamestnanci iných oddelení FSB, obvinili Piatu službu z dezinformovania Putina a sú zodpovední za skutočnosť, že ruské jednotky za dva a pol mesiaca nemôžu dosiahnuť žiadny významný úspech.

Mysleli sme si, že Besede je súdené roky chradnúť na samotke v Lefortove.

Ale 29. apríla RTVI, úzko spojená so šéfom Rostecu Sergejom Chemezovom, zverejnila správu, že Besedu videli na pohrebe generála KGB Nikolaja Leonova. Ako informoval web RTVI, Beseda predniesla prejav a bola predstavená ako úradujúca vedúca piatej služby. Televízny kanál nenatáčal a jediným účelom tejto správy bolo uhasiť reči o páde mocného generála.

Uvedomujúc si, aká veľká je šanca, že FSB vedie „aktívne podujatie“, začali sme túto informáciu preverovať u našich zdrojov. Nakoniec sme dostali správu, že Besedu minulý týždeň videli vchádzať do svojej kancelárie v Lubjanke.

Znelo to zvláštne a úplne bezprecedentne. Uvrhnúť generála do väzenia a potom ho vrátiť do jeho kancelárie sa aj na dnešné pomery zdalo príliš melodramatické. Z obyvateľov Kremľa bol schopný hrať takéto hry so svojimi generálmi iba Stalin.

Medzitým je v tom určitá logika. Putin zúfalo trvá na tom, že vojna, nech sa deje čokoľvek, ide podľa plánu. To, že to tak nie je, je však mnohým zrejmé. Najväčším problémom tu nie je ruské obyvateľstvo, stále pod kontrolou kremeľskej propagandy, ale ruské elity — moskovská a regionálna byrokracia, vojenské a spravodajské agentúry.

Čoraz viac pochybujú o Putinovej stratégii na Ukrajine a práve oni musia Putina presvedčiť, že všetko na Ukrajine sa vyvíja podľa plánu. Ale nemôžete zavrieť svojho najvyššieho generála zodpovedného za spravodajstvo na Ukrajine a potom tvrdiť, že na Ukrajine nedošlo k žiadnemu zlyhaniu spravodajstva. Nie prvýkrát vo svojej politickej kariére sa Putin rozhodol použiť taktiku KGB a predstierať, že sa Besede nič nestalo. Táto správa sa nikdy nedostala do veľkých publikácií alebo televízie, ale šírila sa prostredníctvom kanálov, ktoré čítala ruská elita.

 

Medzitým návrat Besedy do jeho úradu neznamená, že Putin naďalej dôveruje FSB a najmä Piatej službe pre ukrajinský problém. Minulý týždeň vydala prokremeľská televízna stanica Cargrad článok s názvom „Generálovia víťazstva: Kto velí ruskej špeciálnej operácii“. Spomedzi mnohých vojenských vodcov, ako napríklad Alexandra Dvornikova, ktorý bol poverený celkovým velením operácie, a veliteľov niekoľkých vojenských obvodov a divízií bolo pomenované jedno meno, ktoré vyčnievalo zo všeobecného zoznamu. Generálporučík Vladimir Aleksejev, prvý zástupca šéfa GRU, vojenskej spravodajskej služby, ktorá vždy konkurovala FSB, bol vymenovaný za generála, ktorý má teraz na starosti spravodajstvo na Ukrajine. Ako dodal Tsargrad: „podľa „jeho“ smerníc v skutočnosti naďalej funguje rovnaký „kaliber“ a strategické letectvo.

Alekseev je predstaviteľom špeciálneho typu ruskej vojenskej rozviedky. Svoju kariéru začal v špeciálnych jednotkách, nie ako vojenský atašé na veľvyslanectve na Západe, ako syn nejakého generála. V centrále GRU dohliadal na 14. oddelenie – zodpovedné za špeciálne sily a v roku 2011 sa stal náčelníkom generálneho štábu a prvým zástupcom šéfa GRU.

Ľudia ako Alekseev sa stali novou tvárou GRU. Keď sa Šojgu v roku 2012 stal ministrom obrany, bol rozhodnutý rozšíriť GRU po tom, čo bol pod vedením Serdyukova znížený. Na to potrebovala GRU novú krv, ale odkiaľ mala prísť? Špeciálne sily boli považované za najvhodnejší zdroj nového personálu s ľahkou rukou Alekseeva. Ide o tvrdých a lojálnych dôstojníkov, ktorí nie sú plachí vo svojich metódach, ale v žiadnom prípade nie o rafinovaných skautov.

Alekseev dohliadal na vojenskú operáciu GRU v Sýrii, zúčastnil sa konfliktu na Donbase. Objavil sa aj pri hackerských útokoch v amerických voľbách a za to sa naňho vzťahovali americké sankcie. Alekseev je pod európskymi sankciami pre jeho úlohu pri otrave Skripaľa.

Alekseev je tvrdý a sebavedomý generál a jeho pozícia prvého zástupcu šéfa GRU v hierarchii ruských bezpečnostných síl je vyššia ako funkcia šéfa rozviedky FSB.