Ukrajina je pripravená rokovať s Ruskou federáciou

KYJEV / MOSKVA – Ukrajinský prezident pán Volodymyr Zelenskyj povedal, že Ukrajina je pripravená na akýkoľvek formát rokovaní s Ruskom v záujme nastolenia mieru.

Ako informoval web hlavy štátu, povedal to počas rozhovoru so zástupcami médií v meste Mariupoľ.

“Akonáhle Rusko verejne povie, že je pripravené hovoriť o deeskalácii, pripravené hovoriť o bilaterálnych vzťahoch, zakaždým potom požiadame Rusko, aby sa toto stretnutie uskutočnilo v tom či onom formáte.” z pozície verejnosti, v skutočnosti nie, sú pripravení s nami komunikovať, nechcú,“ povedal prezident.

Pán Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina je pripravená rokovať. “Som pripravený na akýkoľvek formát,” povedal.

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie pán Sergej Lavrov pred časom pozval pána Volodymyra Zelenkého menom prezidenta Ruskej federácie Vlaimíra Putina na rokovania do Moskvy, Sankt Petersburgu. Ukrajinský prezident povedal, že nepôjde lebo to neprinesie žiadne výsledky. Pritom poznamenal, že v Soči sa lyžovať nebude.

Hlava štátu tiež uviedla, že Ukrajina podala oficiálne žiadosti a pokúsila sa kontaktovať ruského prezidenta Vladimira Putina, keď sa v dôsledku koncentrácie ruských jednotiek zvýšili riziká eskalácie na ukrajinských hraniciach.

“Ukrajina nezostala bez odpovede, ale táto odpoveď nevedie k stretnutiu. Nikto nepotvrdzuje ani telefonický rozhovor,” vysvetlil Zelenskyj.

Ukrajina sa podľa neho zaujíma aj o iniciatívy iných krajín, ktoré ponúkajú pomoc pri organizovaní stretnutia s ruskou stranou.

“Máme záujem. Neodmietol som žiadnu z krajín, ktoré nám boli ponúknuté. Navyše sme sami ponúkli tú či onú krajinu. Zaujímali sme sa o rôzne formáty rozhovoru s Ruskou federáciou,” poznamenala hlava štátu.

Kremeľ potvrdil, že oficiálny Kyjev opakovane navrhoval uskutočniť stretnutie prezidentov Ruskej federácie a Ukrajiny Vladimíra Putina a Volodymyra Zelenského. V Rusku však chcú poznať účel takýchto rokovaní.