Ruskí vedci stratili prístup k údajom Web of Science

MOSKVA / LONDÝN – The Web of Science zavrela moskovskú kanceláriu v súvislosti s vojenským konfliktom Ruska na Ukrajine.  ej príjem v minulom roku výrazne presiahol 1 miliardu dolárov

Jedna z najväčších svetových vedeckých databáz Web of Science sa stala pre ruských používateľov nedostupná. Agentúra TASS cituje vyhlásenie jej vlastníka Clarivate, že sa rozhodla zatvoriť ruskú kanceláriu a ukončiť komerčné aktivity v Ruskej federácii s vysvetlením, že dôvodom je vojna  na Ukrajine.

Americká spoločnosť Clarivate Analytics, ktorá do roku 2016 patrila pod Thomson Reuters, sa špecializuje na správu databáz, informačné systémy a duševné vlastníctvo. Jednou z jej divízií je systém Web of Science, vyhľadávací nástroj, ktorý indexuje abstraktné databázy publikácií vo vedeckých časopisoch a patentoch. Vo všeobecnosti Clarivate funguje na základe plateného predplatného. J. Od dnes  pozastavila účty používateľom z Ruska.

Anna Kulešová,, predseda Rady pre etiku vedeckých publikácií pre rozhlasovú stanicu Business FM povedala: „Toto je databáza vedeckých informácií. Boli tam nahrané niektoré ruské časopisy medzinárodnej úrovne a boli indexované články ruských autorov. Prostredníctvom tejto databázy sme mohli vidieť, čo sa deje vo svete. Problém, že sa tam už nebudú nahrávať ruské časopisy, je kľúčový. Nemôžeme robiť nič izolovane. Veda vždy vzniká v kontakte s inými vedcami. Prečo vlastne nevieš nič o vede v Severnej Kórei? Pretože nie sú nahrávané na Web of Science, pretože neexistujú žiadne medzinárodné spolupráce. Asi je tam nejaká veda a niečo sa tam vytvára.“

Web of Science (WoS) – predchádzajúci názov bol ISI Web of Knowledge je internetová vyhľadávacia platforma, ktorá spája abstraktné databázy publikácií vo vedeckých časopisoch a patentoch, vrátane databáz, ktoré zohľadňujú vzájomnú citovanosť publikácií. Web of Science pokrýva materiály z prírodných vied, inžinierstva, spoločenských vied, humanitných vied a umenia. Platforma má vstavané funkcie na vyhľadávanie, analýzu a správu bibliografických informácií.