Ruská federácia: nový zoznam dovážaných tovarov

MOSKVA – Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie schválilo zoznam tovarov na paralelný dovoz, ktorý zahŕňa viac ako 50 kategórií. Príslušný príkaz je zverejnený na oficiálnom portáli právnych informácií, účinnosť nadobúda 7. mája 2022.

Ministerstvo priemyslu a obchodu už skôr navrhlo povoliť paralelný dovoz značiek, ktoré zastavili alebo pozastavili prevádzku v Rusku. Paralelný dovoz je dovoz originálneho tovaru do tuzemska osobami, ktoré nemajú doložený súhlas držiteľa práva na dovoz tovaru. Produkty sa nedovážajú prostredníctvom akreditovaného distribútora, ale prostredníctvom alternatívnych kanálov. Originálny text nariadenia nájdete tu.

Zoznam obsahuje viac ako 50 skupín tovaru – určitých značiek aj kategórií tovaru. Medzi nimi sú: autá a náhradné diely značiek ako Tesla, Toyota , Land Rover, Jeep, Isuzu, Jaguar, Chrysler, Bentley, Mitsubishi, Cadillac, Chevrolet, Dodge, Hummer, Rolls-Royce, Bugatti; farmaceutické výrobky – O.B., Carefree; domáce spotrebiče – Electrolux, Miele, Siemens, Dyson, Philips; smartfóny a zariadenia — Apple, Asus, HP, GoPro, Panasonic, Samsung, Nokia, Sony, Intel, Dell, LG, Toshiba; železničné lokomotívy a vozový park, električky, zariadenia a vybavenie pre železnice, člny, živé stromčeky, sadenice a kvety atď.

Premiér Michail Mišustin 30. marca oznámil, že podpísal dekrét o legalizácii paralelného dovozu do Ruska. Podľa zákona pri súbežnom dovoze musí dovážajúca spoločnosť zaplatiť držiteľovi práva náhradu vo výške až 5 miliónov rubľov a tovar musí byť zničený. Teraz bude možné dovážať produkty bez povolenia držiteľa autorských práv.

Podľa analytikov Knight Frank oznámilo pozastavenie práce v Rusku 160 medzinárodných značiek, z ktorých 21 % tvoria odevné značky, 13 % predajcovia áut a 10 % spotrebný tovar.