Čo týždeň dal: v tomto týždni sa trh sústreďoval na zasadnutie Federálneho rezervného systému

Počas tohto týždňa upierali investori oči na zasadnutie Federálneho rezervného systému, ktorý rozhodol o najvyššom zvýšení úrokových sadzieb od roku 2000.  

Americký akciový trh vstúpil do nového týždňa v zelených číslach. K nárastu amerických akciových indexov dopomohlo skupovanie poklesov, čo dopomohlo vytlačiť index S&P 500 nahor po poklese, ktorý počas pondelkového obchodného dňa dosiahol 1,7 %. Výnosy na amerických 10-ročných štátnych dlhopisoch sa obchodovali takmer na úrovni 3 %. Európske akcie v pondelok klesli, pretože neuspokojivé čísla o ekonomickej aktivite v Číne a USA, ako aj vyhliadka sankcií zameraných na ruskú ropu zavážili počas prvého obchodného dňa v mesiaci a podkopali rizikový apetít investorov. V Európe viedli k poklesu automobilky a technológie. Akcie Adler Group SA klesli až o 46 % po tom, čo spoločnosť KPMG uviedla, že nie je schopná poskytnúť stanovisko auditu a väčšina predstavenstva spoločnosti ponúkla rezignáciu. Spoločnosť Vestas Wind Systems A/S sa tiež prepadla po tom, čo predpovedala svoju prvú stratu za desaťročie, keďže náklady súvisiace s odchodom výrobcu veterných turbín z Ruska prispeli k problémom s dodávateľským reťazcom. Dôvera v hospodárstvo eurozóny klesla na najnižšiu úroveň za rok a miera výrobnej aktivity v USA neočakávane klesla na najnižšiu úroveň od roku 2020, keďže rast objednávok, výroby a zamestnanosti zaznamenal zmiernenie.

V utorok čelili akciové trhy ďalšej nestabilnej obchodnej seanse, pričom obchodníci čakali na ďalšie informácie o tom, či Federálny rezervný systém bude schopný dosiahnuť mäkké pristátie, ktoré zníži infláciu bez spustenia recesie. Po niekoľkých zvratoch index S&P 500 uzavrel vyššie, vedený ziskom ekonomicky citlivých akcií, ako sú producenti komodít a banky. Rástli aj spoločnosti s menšou trhovou kapitalizáciou, zatiaľ čo technologické spoločnosti mali nižšiu výkonnosť. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov sa stabilizovali v dôsledku špekulácií, že to najhoršie z výpredaja na dlhopisovom trhu môže byť za nami, aj keď sprísňovanie menovej politiky Fedu ešte len začína. Trhy sa zmietali v obavách z pretrvávajúcich inflačných tlakov a rizík pre globálny rast vyplývajúcich z rastúcich výnosov. Trh očakával, že predseda Fedu Jerome Powell a jeho kolegovia v stredu zvýšia sadzby o 50 bázických bodov a signalizujú, že sú na dobrej ceste k ich zvýšeniu na približne 2,5 % do konca roka. Nie je však jasné, či to bude stačiť na skrotenie inflácie, ktorá sa pohybuje nad cieľom centrálnej banky.

V stredu zaznamenal americký akciový trh najväčší nárast od mája 2020 a výnosy štátnych dlhopisov klesli po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell zmiernil obavy, že centrálna banka začne agresívnejšie tempo sprísňovania menovej politiky po dosiahnutí najprudšieho zvýšenia sadzieb za dve desaťročia. Obchodníci uzavreli svoje stávky na väčšie júnové zvýšenie po tom, čo Powell povedal, že výbor má všeobecný názor, že na nasledujúcich pár stretnutiach by mali byť na stole ďalšie zvýšenia o 50 základných bodov. Tiež poprel špekulácie, že Fed v nasledujúcich mesiacoch zvažuje ešte väčšie zvýšenie o 75 bázických bodov, pričom uviedol, že to nie je niečo, čo výbor aktívne zvažuje. Federálny výbor pre voľný trh jednohlasne hlasoval za zvýšenie referenčnej sadzby o pol percentuálneho bodu. V júni Fed začne znižovať držbu svojich štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami pri počiatočnom kombinovanom mesačnom tempe 47,5 miliardy USD, čo sa v priebehu troch mesiacov zvýši na 95 miliárd USD. V stredu spoločnosť EBay Inc. poskytla nevýrazný výhľad predaja a zisku na aktuálny štvrťrok, čím zrýchlila svoj pokles z vrcholov, ktoré sa dosiahli, keď nakupujúci zostali počas pandémie uviaznutí doma. Spoločnosť Booking Holdings Inc. vykázala v prvom štvrťroku výnosy, ktoré boli lepšie ako odhady analytikov, pričom ťažila zo zadržiavaného dopytu po cestovaní.

Vo štvrtok sa prudký rast na americkom akciovom trhu, ktorý nasledoval po rozhodnutí Federálneho rezervného systému ukázal ako krátkodobý. Len deň po zaznamenaní najväčšieho nárastu za posledné dva roky sa index S&P 500 prepadol a až 95 % jeho spoločností počas obchodného dňa klesalo. Nasdaq 100 bol na ceste k jednej zo svojich najostrejších obrátok vôbec. Technický benchmark klesal o viac ako 5 %, čím vymazal svoje predošlé zisky po zasadnutí Fedu. Výpredaj dlhodobých štátnych dlhopisov posunul 10-ročný výnos nad 3 %. Pochybnosti, že tvorcovia politiky dokážu zastaviť nekontrolované ceny, otriasali trhmi. Obchodníci započítavali možné dopady stagflácie, ktorá investorov znepokojuje. Úrokové sadzby hypoték v USA opäť vyskočili nahor a dosiahli najvyššiu úroveň od augusta 2009. Samostatné údaje vo štvrtok ukázali, že produktivita klesla v prvom štvrťroku najviac od roku 1947, zatiaľ čo náklady na prácu rástli a ilustrovali extrémne napätý trh práce. Akcie spoločností elektronického obchodu od Etsy Inc. po Shopify Inc. klesali po slabších štvrťročných výnosoch, než sa očakávalo a vyhliadky spoločností potvrdili obavy, že tempo online nakupovania sa spomalilo.

V piatok na finančných trhoch naďalej dominovala volatilita, pričom ceny akcií kolísali, keď obchodníci hodnotili najnovšie ekonomické údaje vzhľadom na vyhliadky politiky Federálneho rezervného systému. Na konci týždňa poznačeného nestálym obchodovaním, prudkými zvratmi a zvýšenou volatilitou sa index S&P 500 snažil nájsť pevnú pôdu pod nohami. Výrobcovia energií sa zapojili do rally ropy a akcie z bankového sektora zaznamenávali pokles. Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa nachádzal nad 3 %. Index S&P 500 v piatok smeroval k piatemu týždňu poklesu za sebou, čo je najdlhšia séria strát od júna 2011. Investori museli zvážiť, či sa postup menovej politiky Fedu ukáže byť dostatočne agresívny na to, aby riešil rastúce ceny a zároveň zabránil spusteniu hlbokého poklesu ekonomiky. Zatiaľ čo investorov na chvíľu povzbudili výroky predsedu Fedu Jeroma Powella zo začiatku tohto týždňa, že centrálna banka nezvažuje zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov, museli tiež zvážiť, či miernejšie zvýšenia v konečnom dôsledku dokážu znížiť infláciu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, ktorý sa v týždni končiacom sa 30. apríla 2022 zvýšil o 19 tisíc na 200 tisíc. Miera nezamestnanosti v USA zostala v apríli 2022 nezmenená na úrovni 3,6 % a zostala najnižšia od februára 2020. Americká ekonomika vytvorila v apríli 2022 428 000 pracovných miest, čo je rovnaký počet ako v marci a nad trhovými prognózami 391 000. Bank of England na svojom zasadnutí v máji 2022 zvýšila kľúčovú sadzbu banky o 25 bázických bodov na 1 %, čo je už 4. zvýšenie sadzieb v rade. Miera nezamestnanosti v eurozóne v marci klesla zo 6,9 % na 6,8 %, čo zodpovedalo očakávaniam.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -0,20 %

DOW JONES:     -0,24 %

NASDAQ:            -1,54 %

DAX:                     -3,00 %

Euro Stoxx 50:   -4,57 %

NIKKEI:                +1,55 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -13,49 %

DOW JONES:     -9,46 %

NASDAQ:            -22,37 %

DAX:                     -13,92 %

Euro Stoxx 50:   -15,57 %

NIKKEI:                -6,21 %

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.