Cena ropy mierne stúpla pred rokovaním OPEC+

NEW YORK – V pondelok 31. mája ceny ropy stúpajú o 1,2% pred zajtrajším zasadnutím OPEC +. U investorov naďalej prevládajú očakávania vyššej miery oživenia dopytu po rope v porovnaní s ponukou, v dôsledku čoho sa deficit na trhu s ropou udrží v druhej polovici roku 2021.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPECOrganisation of the Petroleum Exporting Countries) bola založená v roku 1960, má sídlo vo Viedni a jej členské štáty sú: Alžírsko, Angola, Irak, Irán, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Venezuela. Indonézia v roku 2008 vystúpila z organizácie, pretože jej spotrebu ropy už domáca produkcia nedokázala pokryť, avšak chce sa opäť stať členom, ak sa stane v budúcnosti vývozcom. Tieto členské štáty kontrolujú dve tretiny známych zásob ropy na Zemi. OPEC+ znamená, že na rokovaniach sa podieľa Ruská federácia.

Do 09:50 stredoeurópskeho času sa futures na august Brent zvýšili o 1,15% na 69,51 USD, zatiaľ čo júlové futures na WTI sa zvýšili o 1,19% na 67,11 USD.

Podľa odhadov  je v súčasnosti deficit na svetovom trhu s ropou asi 1 milión barelov denne, čo je podporené obmedzeniami ťažby v krajinách OPEC +. Mnoho odborníkov zároveň očakáva, že táto situácia bude pretrvávať až do konca roku 2021, a to aj napriek pravdepodobnému zvýšeniu ťažby ropy v Iráne. Analytici ANZ predpovedajú, že v treťom štvrťroku globálny dopyt po rope prevýši ponuku o 650 tisíc bpd a vo štvrtom štvrťroku – o 950 tisíc bpd. Takéto optimistické hodnotenia súvisia predovšetkým s vysokou mierou oživenia dopytu po rope a ropných produktoch v najväčších svetových ekonomikách, pretože sa rušia reštriktívne opatrenia v oblasti mobility obyvateľstva. Je potrebné poznamenať, že táto prognóza je založená na predpoklade, že Irán zvýši vývoz ropy o 500 tisíc bpd.

Iránski predstavitelia zároveň predtým vyhlásili, že krajina bude schopná v priebehu niekoľkých mesiacov obnoviť produkciu a vývoz ropy na úroveň pred sankciami, čo znamená zvýšenie o zhruba 1,5 milióna b / d oproti súčasnej úrovni. Budúca rovnováha na ropnom trhu bude teda závisieť od toho, ako rýchlo sa ukončia rokovania medzi USA a Iránom a ako rýchlo Irán obnoví vývoz ropy. Je potrebné povedať, že Iránska národná ropná spoločnosť aktívne rokuje s potenciálnymi kupcami o uzavretí zmlúv o budúcich dodávkach.

Pokiaľ ide o štatistiku na trhu s ropou, minulý piatok boli zverejnené údaje o vrtnej činnosti v USA od spoločnosti Baker Hughes poskytujúcej služby v oblasti ropných polí. Na konci minulého týždňa sa počet aktívnych vrtných súprav v štátoch zvýšil o 3 jednotky na 359 jednotiek, čo bolo nové maximum od začiatku pandémie.

V blízkej budúcnosti sa účastníci trhu zamerajú na stretnutie OPEC +, ktoré sa uskutoční zajtra 1. júna 2021. Zároveň budú osobitne zaujímavé komentáre predstaviteľov OPEC + k súčasnému stavu ropného trhu, budúcim kvótam a možným krokom aliancie v prípade zvýšenia iránskeho vývozu.