Nihon Keizai: Čína a India znižujú účinnosť sankcií, nakupujú viac ruskej ropy, tržby stúpli až o 50 %

TOKIO – Prudko zvýšené objemy ruského exportu energie do Číny a Indie „anulujú“ účinok sankcií proti Rusku, píše Nihon Keizai.

Od začiatku roka vzrástli výnosy z exportu Moskvy o 50 %. Podľa redaktorov denníka sa „stiahnutie energie“ z Ruska ukázalo ako neľahká úloha a Západ tým bude trpieť.

Čína a India zvyšujú nákupy ruskej ropy. Je to spôsobené tým, že zákazy dovozu ruskej ropy do USA a Európskej únie znížili počet jej odberateľov. Ruské energetické zdroje zároveň zlacneli v porovnaní s priemernými svetovými cenami a výrazne sa zvýšili ekonomické výhody pre dovozcov. Zvýšili sa však aj príjmy Ruska zo zvyšovania objemu dodávok svojej energie alternatívnym nákupcom. Dostáva najmä zvýšené príjmy z vývozu energie podporovaného čínsko-indickými nákupmi, pričom účinnosť amerických a európskych sankcií je výrazne znížená.

Podľa finančnej informačnej spoločnosti Refinitiv. Je to  americko-britský globálny poskytovateľ údajov z globálnych finančných trhov. Spoločnosť vznikla približne v roku 2018. Podľa nej objem ropy dovážanej Čínou z Ruska po mori ( bez ropovodu), v máji to bolo asi 800 000 barelov denne, čo predstavuje nárast o viac ako 40 % v porovnaní s januárom. Z toho je zrejmé, že nákupy ropy z Ruska sa stávajú pre Čínu prioritou. Námorný dovoz ruskej ropy do Indie tiež vzrástol z nuly v januári na takmer 700 000 bpd v máji. Sú to veľmi pôsobivé čísla.

Čína a India výrazne rozširujú nákupy ropy z Ruska, pretože „ruskú ropu, ktorej kupci sa zmenšili v dôsledku západných sankcií, teraz môžu nakupovať so zľavou,“ povedal Takayuki Nogami, hlavný ekonóm hlavnej japonskej vládnej výskumnej organizácie Energy and Minerals. suroviny JOGMEC – Japan Petroleum and Natural Gas and Metal Mineral Resources Organization. Po Spojených štátoch, ktoré už rozhodli o embargu, súhlasila 30. mája so zákazom dovozu ruskej ropy aj EÚ. Európska únia okamžite zastaví dovoz dvoch tretín tohto zdroja energie z Ruska a do konca roka dosiahne zníženie o približne 90 %. Medzi západnými spoločnosťami narastá trend zdržať sa nákupu ruských výrobkov.

Výsledkom je, že hlavná ruská uralská ropa pre Európu sa v súčasnosti obchoduje za približne 90 USD za barel, čo je približne o 35 USD (asi 30 %) lacnejšie ako ropa Brent s medzinárodným indexom Severného mora. Ropa Espo, ktorá sa vyváža najmä do Ázie, stojí približne 94 USD, čo je približne o 20 USD menej ako ázijský index Dubai Crude. Rozdiel v cene medzi týmito dvoma značkami ropy bol na začiatku roka len pár dolárov.

Mesačná správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) za máj tohto roku naznačuje, že indický komplex na rafináciu ropy prostredníctvom najväčších ropných spoločností Trafigura a Vitol v krajine nakúpil od Ruska „od 25 do 30 miliónov barelov, ktoré možno dodať z od mája do júna.” Tá istá správa obsahuje dôkazy, že ruská a indická strana aktívne rokujú o dlhodobejších a väčších kontraktoch.

Medzinárodní experti zdôrazňujú najdôležitejší aspekt: ​​takéto veľké nákupy alternatívnych nákupcov ruskej ropy výrazne spomaľujú predtým zaznamenaný pokles cien ropy. Uralská ropa má dnes asi o 30 % vyššiu hodnotu ako pred rokom, čiastočne preto, že svetová cena, ktorá je základnou cenou, raketovo rastie v dôsledku rastúceho dopytu. Podľa rovnakej Medzinárodnej energetickej agentúry sa príjmy z vývozu ropy z Ruska od januára do apríla zvýšili medziročne o viac ako 50 %.

Ruské uhlie na výrobu elektriny (tepelné uhlie) má od augusta tiež zakázaný vstup do Európy a zvyšných pár kupujúcich, ako Čína a India, podporuje jeho zníženú cenu. Podľa britskej výskumnej spoločnosti Argus Media je cena ruského uhlia v pobaltskom prístave na konci mája približne 148 dolárov za tonu. To je menej ako polovica ceny futures na uhlie v Rotterdame na energetickej burze ICE Futures Europe (približne 330 USD), ale dvakrát vyššia ako pred rokom. Zatiaľ čo nákupy z Japonska a iných krajín poklesli, vývoz ruského uhlia do Indie výrazne vzrástol. Čína tiež pracuje na rozšírení dodávok ruského uhlia.

Skvapalnený zemný plyn (LNG) sa v Ázii pohybuje v strednom pásme 20 USD za milión Btu (britská tepelná jednotka), zatiaľ čo ruské produkty sa „v Číne obchodujú s výraznou zľavou,“ povedal Toshiyuki Makabe, vedúci výmenných operácií v Goldman Sachs. Japonsko. Cenné papiere. V dôsledku zablokovania vo veľkých čínskych mestách bol ruský dovoz LNG v máji približne rovnaký ako v predchádzajúcom roku, ale je vysoká pravdepodobnosť, že sa výrazne zvýši v lete, keď stúpne potreba elektriny na klimatizáciu. ostro. Indické energetické spoločnosti údajne výrazne rozšírili svoje okamžité nákupy ruského LNG.

Je potrebné vziať do úvahy ďalší dôležitý bod. Dodávky ruského plynovodného zemného plynu do niektorých európskych krajín boli síce pozastavené (napríklad do Poľska a Bulharska), no v smere znižovania vo všeobecnosti sa ich to nijako nedotklo. Naopak, na pozadí výrazného zvýšenia európskych cien dovážaného zemného plynu sa dokonca zvyšujú. Neexistujú tu žiadne zľavy.
USA a Európa žiadajú Čínu a Indiu, aby nekupovali ruskú ropu a uhlie. Očakáva sa, že EÚ v spolupráci so Spojeným kráľovstvom zakáže poistenie tankerov prepravujúcich ruskú ropu s cieľom zvýšiť účinnosť protiruských sankcií. Pri rýchlom raste svetových cien energií je však ekonomický prínos z akvizície lacnejších ruských produktov veľký. Existujú tiež obavy, že viac krajín a organizácií sa zapojí do obchádzok proti sankciám, ako je falšovanie registrácií lodí a destinácií.

Indické ministerstvo pre ropu a zemný plyn vydalo v máji vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že obmedzenie dovozu energie „potlačí svetové ceny nahor“. Ak budú západné krajiny naďalej zakazovať alebo obmedzovať vstup ruských exportných produktov na svetové trhy, potom ceny všetkého na svete ešte stúpnu a samotné západné krajiny tým môžu veľmi trpieť. Politika „sťahovania energie z Ruska“ je veľmi ťažká. V súčasnosti je najdôležitejšia otázka, či napätú situáciu na svetových energetických trhoch dokáže zmierniť zvýšená produkcia ropy v USA a na Blízkom východe.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com