Ruskí boháči podali žalobu na Európsku Radu
BRUSEL – Ruský miliardár Roman Abramovič podľa amerických novín Wall Street Journal podal žalobu na Európsku radu, v ktorej požaduje odškodné vo výške viac ako milión dolárov zo sankcií, ktoré voči nemu uvalili.
Už skôr sa objavili informácie, že Súd Európskej únie v Luxemburgu posudzuje niekoľko žalôb ruských podnikateľov, na ktorých sa vzťahujú európske sankcie. Takže 25. mája bola zaregistrovaná žaloba Romana Abramoviča, 24. mája – Michail Fridman, 23. mája – Petr Aven, 6. mája – Alexej Mordashov, 29. apríla – Ališer Usmanov.
“Pán Abramovič, ktorý je tiež portugalským občanom, tvrdí, že sankcie sú porušením jeho základných práv chránených EÚ, ktorej je Portugalsko členom.” Tvrdia jeho právnici.
Ališer Usmanov a jeho sestra Gulbahor Ismailova podľa novín spochybnili tvrdenia EÚ, že podporujú špeciálnu operáciu na Ukrajine. Požadujú platbu vo výške približne 20 000 dolárov. Aven a Friedman tiež spochybnili tvrdenie EÚ, že sú účastníkmi v sektoroch ruskej ekonomiky, ktoré „poskytujú významný zdroj príjmov pre ruskú vládu“.
Sankcie voči ruským podnikateľom boli zavedené 28. februára a 15. marca. Formálnym dôvodom takýchto obmedzení v EÚ bola blízkosť podnikateľov k ruskému vedeniu. V motivačnej časti dokumentu o sankciách proti Abramovičovi sa napríklad uvádza, že „je ruský oligarcha, ktorý dlhodobo udržiava úzke vzťahy s Vladimirom Putinom a má privilegovaný prístup k prezidentovi“. Podľa tvorcov dokumentu má Abramovič v Rusku značné aktíva, ktoré sú pre ruské vedenie dôležitými zdrojmi príjmov.
Celkovo boli na Ukrajine uvalené osobné sankcie voči viac ako tisícke jednotlivcov a 80 organizáciám. Hovoríme o ruskom vedení, vrátane všetkých členov Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, ďalších popredných politikov, zástupcov médií, Rady federácie a Štátnej dumy, podnikateľov, šéfov veľkých spoločností.
Osobné sankcie zahŕňajú zákaz vstupu na územie krajín EÚ a zmrazenie majetku. Predstavitelia EÚ opakovane zdôraznili, že európske sankčné režimy zahŕňajú možnosť pre tých, na ktorých sa sankcie vzťahujú, odvolať sa na európske súdy proti rozhodnutiam EÚ.