Nehnuteľný majetok Alžbety II. je asi 17 mld. USD

LONDÝN – Jedna z najväčších realitných kancelárií je spájaná s kráľovnou Veľkej Británie Alžbetou II. Ide o spoločnosť The Crown Estate. Presné meno majiteľa sa nedá zistiť, uvádza Deutsche Welle s odvolaním sa na odborníkov.

Alžbeta II. vraj disponuje obrovským bohatstvom: je potrebné poznamenať, že celkové aktíva The Crown Estate presahujú 17 miliárd dolárov.

Spoločnosť Crown Estate nevlastní iba rôzne nehnuteľnosti v Londýne, ale aj po celej krajine. Ide o hrady, chaty, poľnohospodársku pôdu s lesmi a obchodné centrá. Spoločnosť vlastní viac ako polovicu celého pobrežia Spojeného kráľovstva.

Zároveň spoločnosť Crown Estate každoročne prevádza svoje zisky na britskú vládu. Spoločnosť zdôrazňuje, že sa snaží „zabezpečiť trvalú a univerzálnu prosperitu národa“. Dvadsaťpäť percent zo zisku je však venovaných kráľovnej a kráľovskej rodine v rámci štátneho grantu, ktorý sa každoročne používa na financovanie rodiny. To podľa publikácie dokazuje, že majetok Alžbety II. priamo súvisí s majetkom The Crown Estate.

Predtým sa uvádzalo, že britská kráľovská rodina sa pripravovala na „utiahnutie opaskov“ kvôli pandémii koronavírusov. Napriek poklesu príjmu kráľovský pokladník sir Michael Stevens ubezpečil, že rodina nebude požadovať ďalšie financie.