Ruská federácia po dohode prezidentov Trumpa a Putina poslala letecky do USA zdravotnícku pomoc

MOSKVA / WASHINGTON –  Rusko v skoro v noci z utorka na stredu poslalo do Spojených štátov amerických lietadlo so zdravotníckym vybavením a maskami, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Informuje o tom tlačová gentúra TASS.

V pondelok 30. marca 2020 sa počas telefonického rozhovoru medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a americkým vodcom Donaldom Trumpom dosiahla dohoda o poskytovaní tejto pomoci. Večer 30. marca 2020 Trump hovoril o skutočnosti, že Rusko poslalo Spojeným štátom „veľmi, veľmi veľké lietadlo“ s humanitárnou pomocou. “Je to veľmi  milé,” uviedla hlava štátu.

Podľa John Hopkins University, celkový počet úmrtí v Spojených štátoch presiahol 4 tisíc, 7,1 tisíc ľudí sa zotavilo. Podľa prognózy koordinátora Bieleho domu v boji proti šíreniu koronavírusu Deborah Birks sa môže v Spojených štátoch stať 100 000 až 200 000 ľudí obeťami infekcie. Ako povedal americký prezident Donald Trump v utorok, musia prejsť „veľmi ťažkými dvoma týždňami“, po ktorých budú môcť obyvatelia „vidieť skutočné svetlo na konci tunela“.

Medzitým, ako uviedla agentúra Reuters, citujúc zdroje na ministerstve vnútornej bezpečnosti, americká národná strategická rezerva takmer vyčerpala osobné ochranné prostriedky, ako sú respirátory, masky na tvár, lekárske rukavice a župany.

Americké úrady očakávajú príchod lietadla s ruskou pomocou dnes stredu 1. apríla 2020. Dodá osobné ochranné prostriedky a zdravotnícke potreby. Náklad prepravilo najväčšie nákladné lietadlo Ruslan AN 124.

„Biely dom v utorok večer potvrdil informácie o prílete lietadla so zdravotníckym nákladom z Ruska. “Očakávame, že zajtra dorazí ruské osobné ochranné vybavenie – prezident Putin to navrhol prezidentovi Trumpovi počas včerajšej konverzácie.” Okamžite začneme používať všetky potrebné položky schválené Úradom pre potraviny a liečivá (FDA) v USA, “uviedol pre Biely dom pre ruskú službu Hlasu Ameriky.

Hovorca ruského prezidenta dodal, že Moskva počíta s reciprocitou – v prípade potreby – z Washingtonu, keď americkí výrobcovia zdravotníckych pomôcok a spotrebného materiálu získajú na sile. Ako príklad uviedol spoluprácu medzi Ruskom a Čínou. “Teraz, keď súčasná situácia ovplyvňuje každého bez výnimky a má globálny charakter, neexistuje iná alternatíva k spoločnému konaniu v duchu partnerstva a vzájomnej pomoci,” uviedol Peskov.

Počet ľudí infikovaných v Európe naďalej rastie, pričom najťažšia situácia je v Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

Pandémia už pokrývala viac ako 160 krajín. Podľa posledných údajov bolo na svete nakazených viac ako 760 tisíc ľudí, pričom bolo zaznamenaných .viac ako 37 tisíc ľudí.