Ruská federácia opäť zarába viac ako míňa

MOSKVA – Ruský federálny rozpočet v auguste 2023 bol realizovaný s prebytkom 230 miliárd rubľov, oznámil  ruský premiér Michail Mišustin.

Skutočné číslo je však dvakrát vyššie, odhaduje agentúra Bloomberg.

V auguste sa ruský rozpočet vrátil do prebytku. Prispelo k tomu zníženie vládnych výdavkov a citeľný nárast daňových príjmov z iných sektorov kompenzoval zlyhanie ropného priemyslu.

Rozpočtový prebytok dosiahol takmer 456 miliárd rubľov, vypočítala agentúra Bloomberg na základe údajov ministerstva financií zverejnených v piatok 8. septembra. Niekoľko hodín po zverejnení ruský premiér Michail Mišustin oznámil, že ruský federálny rozpočet v auguste 2023 bol realizovaný s prebytkom 230 miliárd rubľov.

Ruský federálny rozpočet zostáva pod tlakom, augustové zlepšenie situácie však pomohlo znížiť jeho celkový deficit za prvých osem mesiacov roka na 2,4 bilióna rubľov (asi 1,5 % HDP).

„Ruská rozpočtová bilancia sa zlepšila vďaka oživeniu domáceho dopytu, oslabeniu rubľa a zníženiu vládnych výdavkov,“ píše ekonóm Bloomberg Alexander Isakov. „Nárast spotrebiteľskej dôvery a znehodnotenie rubľa o 25 % (pravdepodobne hovoríme o dynamike ruskej meny v druhom a treťom štvrťroku – poznámka ProFinance.ru) prispeli k zvýšeniu DPH a výberu daní z r. ropný priemysel“.

Zvýšenie kurzu dolára o jeden rubeľ prináša do ruského rozpočtu dodatočných 120 miliárd rubľov v horizonte 12 mesiacov, vypočítali experti z Bloomberg Economics.