Bielorusko sa zbižuje s Európskou úniou, rokuje

MINSK/BRUSEL – Bielorusko má v úmysle urýchliť rokovania s Európskou úniou s cieľom uzavrieť základnú dohodu a dohodnúť sa na prioritách partnerstva. Bolo to počas stretnutia so zástupcom generálneho riaditeľa Európskej komisie pre rokovania o susedstve a rozšírení  Maciejem Popowskmi, s tajomníkom Bieloruskej bezpečnostnej rady Stanislavom Zasom.

Počas stretnutia bieloruská strana pozitívne hodnotila aj spoločné projekty s Európskou úniou v oblasti správy hraníc, bezpečnosti a migrácie. Strany diskutovali o téme regionálnej a medzinárodnej bezpečnosti. Minsk okrem toho nastolil otázku zrušenia európskych sankcií voči Bielorusku.

Po stretnutí  Popovsky tiež rokoval s námestníkom ministra zahraničných vecí Bieloruska Andreim Dapkyunasom. Zástupca ministerstva zahraničných vecí poznamenal, že Minsk má zásadný záujem na skorom podpísaní dohôd s Európskou úniou o zjednodušení vízového režimu.

Bielorusko predtým ukončilo vnútroštátne postupy na zjednodušenie vízového režimu s Európskou úniou. V dohode o zjednodušení vízového režimu medzi Bieloruskom a EÚ sa ustanovuje zníženie nákladov na vízové ​​poplatky zo 60 na 35 EUR a rozhodnutie o udelení víza do 10 dní.

V júli tohto roku Lukašenko vyzval EÚ, aby posilnila dvojstranné vzťahy. Bieloruský vodca uviedol, že v posledných rokoch sa spoločné projekty medzi Bieloruskom a EÚ rozvíjali najúčinnejšie a poďakoval európskym štruktúram za investičnú pomoc tejto krajine. „Je to potrebné nielen pre Bielorusov, ale aj pre Európanov,“ uzavrel hlava republiky.