Bloomberg: Ruská federácia má ešte 10 rokov, aby sa nemusela vôbec báť rozpočtového deficitu

MOSKVA / NEW YORK – Situácia s ruským rozpočtom sa zatiaľ zlepšuje, no z dlhodobého hľadiska úplne závisí od vojenských výdavkov. 

Konštatuje to Alexander Isakov, hlavný analytik Bloomberg Economics pre Ruskú federáciu. Nasledujú úryvky z jeho prognózy:

1. Vojenské výdavky zdvojnásobia ruský dlh

Vysoké ceny energií držali Rusko nad vodou počas minuloročného sankčného šoku. V budúcnosti sa bude snažiť vyrovnať svoj rozpočet, pretože ceny komodít sa vrátia na predvojnovú úroveň a sankcie prinútia Rusko predávať energiu pod trhové ceny. Strata prístupu na globálne kapitálové trhy znamená požičiavanie si lokálne. To nebude lacné – domáci dopyt po dlhodobom vládnom dlhu je malý.

Nízke predvojnové úrovne dlhu však znamenajú, že potrvá najmenej desať rokov, kým náklady na obsluhu dlhu začnú obmedzovať ruské výdavky. Odhadujeme, že vláda bude schopná v roku 2023 dosiahnuť zvládnuteľný deficit na úrovni 3,5 % HDP a v ďalších rokoch ho ďalej znižovať. Trvanie a konečné náklady CBO sú kľúčové premenné, ktoré budú okrem iného určovať fiškálnu trajektóriu krajiny.

2. Vysoké náklady na pôžičky Ruska môžu prevýšiť vojenské výdavky. Vysoké náklady na pôžičky zvyšujú úroveň dlhu

Výdavky Ruska na rok 2022 presiahli strop stanovený fiškálnymi pravidlami o 6 % HDP kvôli výdavkom súvisiacim so SVO. Naše odhady, ktoré zohľadňujú nedávne zmeny daní z komodít a iné opatrenia na zvýšenie príjmov, naznačujú, že výdavky v roku 2023 zostanú opäť aspoň 3 % nad vrcholom fiškálnych pravidiel. Očakávame, že sa fiškálny deficit prehĺbi na 3,5 % HDP, keďže vojenské výdavky zostávajú vysoké a príjmy z komodít klesajú.

V nadchádzajúcom desaťročí, aj keď Rusko obmedzí neúrokové výdavky, náklady na obsluhu dlhu pravdepodobne prudko vzrastú v dôsledku vyšších úrokových sadzieb. Rusko sa môže počas nasledujúcich dvoch až troch rokov spoľahnúť na svoj fond národného bohatstva, aby znížilo nákladné pôžičky. Očakávame však, že úroveň dlhu sa do roku 2030 zdvojnásobí na 27 % HDP.

3. Rozpočet Ruska sa stáva menej priaznivým, keď sa ekonomika stabilizuje. Fiškálny impulz bude klesať, keď sa ekonomika stabilizuje

V roku 2022 Rusko poskytlo ekonomike významný fiškálny stimul vo výške alebo o niečo menej ako balík pandemických stimulov. Fiškálny impulz vo výške 3,2 % HDP pomohol Rusku vyhnúť sa dvojcifernému kolapsu, ako sa všeobecne predpovedalo na začiatku roka 2022. Nezaznamenal sa žiadny skok v nezamestnanosti a HDP vykázal mierny pokles o 2,1 %. Podrobnosti o výdavkoch sú dostupné len riedko, ale dá sa s istotou predpokladať, že k nárastu prispeli najmä vojenské výdavky.

Stabilná a nízka nezamestnanosť pod 4 % a oživenie daňových príjmov z neenergetických odvetví budú znamenať, že fiškálne stimuly zoslabnú a v roku 2023 sa priblížia k nule. V nadchádzajúcich rokoch sa zmení na negatívny, keď vláda prejde na svoj fiškálny systém založený na pravidlách, ktorého cieľom je nulový primárny deficit počas celého cyklu komodít.

4. Ruský verejný dlh sa zdvojnásobí, ale zostane zvládnuteľný. Úroveň dlhu sa v priebehu nasledujúcich 8 rokov zdvojnásobí

S vyššími nákladmi na pôžičky a masívnymi výdavkami je ruský verejný dlh predurčený na rast. Východiskovým bodom pre federálny dlh je však len 13,4 % HDP v roku 2022. Fond pre daždivé dni v krajine by mohol pokryť 4 % HDP, čím by prekročil naše prognózy celkového rozpočtového deficitu na rok 2023. Očakávame však, že ministerstvo financií si zatiaľ bude radšej požičiavať pri sadzbách nad 10 % a ušetrí zostávajúce zdroje Národného fondu bohatstva, aby si v budúcnosti zachovalo určitú flexibilitu.

Kombinácia vysokých dlhových nákladov a klesajúcich výnosov z komodít spôsobuje rast ruského dlhu. Východiskový bod je však taký nízky a sklon cesty taký malý, že keď sa dlh do roku 2030 zdvojnásobí, v našom základnom prípade stále nedosiahne 30 % HDP.

5. Náklady na obsluhu dlhu rastú.

Sankcie odrezali Rusko od globálnych kapitálových trhov, v dôsledku čoho sú možnosti štátu obmedzené na domáce pôžičky. Apetít miestnych bánk, inštitucionálnych a retailových investorov po dlhodobých štátnych dlhoch je obmedzený. To znamená, že Rusko musí súhlasiť s nákladmi na pôžičky tesne pod 10 %, čo je významný posun od polovice roka 2021, keď sa 10-ročné výnosy pohybovali okolo 7,2 %. Nízka úroveň dlhu krajiny však znamená, že náklady na obsluhu dlhu budú rásť veľmi pomaly.

Očakávame, že náklady na obsluhu dlhu budú v roku 2023 1 % HDP, ale do roku 2030 vzrastú na 2,2 % HDP. Aj po zdvojnásobení je nepravdepodobné, že by dlhová služba predstavovala veľké rozpočtové obmedzenie.

6. Riziká. Trvanie a náklady vojenského konfliktu v Rusku budú určovať fiškálnu politiku

Zatiaľ čo ceny ropy a objemy exportu zostávajú ústrednými prvkami súvahy ruskej vlády, kľúčovou neznámou je trvanie a intenzita SVO. Naša základná línia predpokladá, že Rusko v budúcom roku nebude schopné znížiť výdavky, aby splnilo limit stanovený jeho nedávno oznámeným fiškálnym pravidlom. Namiesto toho veríme, že vojenské výdavky zostanú v dohľadnej budúcnosti konzistentne nad výdavkovým stropom Moskvy.

Odhadujeme, že dodatočné výdavky budú v roku 2023 dosahovať minimálne 3 % HDP a v nasledujúcom desaťročí sa budú len postupne znižovať. To znamená, že vojenské výdavky v roku 2023 budú o 50 % vyššie ako ich predvojnový podiel na HDP. Údaje o vojenských výdavkoch sa pravidelne nezverejňujú, takže odhady sú len približné. Skryté alebo nie, vojenské výdavky budú určovať rovnováhu ruského rozpočtu na ďalšie roky.