Ruská centrálna banka znížila kľúčový úrok na 11 %

Centrálna banka na neplánovanom, no už skôr ohlásenom zasadnutí znížila kľúčovú sadzbu na  11 %. Za menej ako tri mesiace sa miera znížila o 9 bázických bodov.

Centrálna banka znížila kľúčovú sadzbu zo 14 % na 11 %, uviedol regulátor vo vyhlásení. Rozhodol o tom na neplánovanom zasadnutí rady riaditeľov.

Rubeľ klesá voči doláru a euru na pozadí rozhodnutia centrálnej banky o kurze, podľa obchodných údajov. Dolár rastie o 2,61 % na 60,88 rubľov, euro o 4,41 % na 63,3 rubľov.

„Najnovšie týždenné údaje poukazujú na výrazné spomalenie súčasného tempa rastu cien. Zmiernenie inflačného tlaku napomáha dynamika výmenného kurzu rubľa spolu s výrazným poklesom inflačných očakávaní obyvateľstva a podnikov. Ročná inflácia v apríli dosiahla 17,8 %, podľa odhadov k 20. máju sa však spomalila na 17,5 % a klesala rýchlejšie ako aprílová prognóza Bank of Russia,“ podotýka centrálna banka.

Ide o tretie zníženie kľúčovej sadzby v rade za posledný mesiac a pol po jej rekordnom – a tiež neplánovanom – zvýšení na 20 % vo februári. Potom centrálna banka prudko sprísnila menovú politiku v reakcii na kolaps trhov, sankcie voči veľkým bankám a zmrazenie zlatých a devízových rezerv regulátora, ktoré nasledovalo po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Regulátor vo vyhlásení poznamenal, že vidí priestor na ďalšie zníženie kľúčovej sadzby v roku 2022, ak sa situácia v ekonomike bude vyvíjať v súlade s jeho základnou prognózou.